Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Korpus Wsparcia Seniorów

 

Gmina Kowala przystąpiła do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” Moduł II, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. Środki na realizację Programu pozyskano z środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W związku z tym w dniu 28 kwietnia 2022r. odbyło się szkolenie dla osób, które zgłosiły potrzebę „opaski bezpieczeństwa”.


Szkolenie zostało zorganizowane przez Locon Sp. z o.o., w którym uczestniczyli seniorzy 65+ z terenu Gminy Kowala.


Podczas spotkania Pan Mateusz Zdonek za pośrednictwem prezentacji przedstawił podstawowe założenia tzw. „opaski bezpieczeństwa” tj. przedstawił usługę teleopieki w całodobowym, domowym systemie wsparcia Uczestników przez teleopiekunów, odpowiadał na pytania oraz na przykładzie opaski prezentował jej działanie.


Opaska SOS Locon Life Plus, która została zakupiona dla seniorów jest wyposażona w szereg udogodnień zarówno dla samego seniora jak i jego bliskich: lokalizacja GPS, funkcja telefonu, przycisk SOS, pomiary saturacji, temperatury, pulsu i ciśnienia, czujnik upadku, krokomierz, zegarek, przypomnienie o lekach i historia lokalizacji. Ponadto za pośrednictwem aplikacji „Bezpieczna Rodzina” opaska SOS umożliwia zdalne zmierzenie ciśnienia i pulsu seniora. Kiedy starsza osoba źle się poczuje, po użyciu guzika SOS wyśle do bliskiej osoby alert z prośbą o pomoc. Jeśli zaś senior się zgubi lub będzie miał problem z pamięcią z łatwością będzie można go zlokalizować w dedykowanej aplikacji. Nieodpłatnie otrzymana opaska na nadgarstek monitorować będzie stan zdrowia Seniora. Przycisk SOS na niej da również możliwość połączenia głosowego z Centrum teleopieki. Po otrzymaniu takiego sygnału z opaski zostanie zorganizowana pomoc adekwatna do zaistniałej sytuacji.


Podczas spotkania rozdano seniorom 16 z 20 zakupionych opasek bezpieczeństwa. Pozostałe 4 opaski w dniu 29 kwietnia 2022r. osobiście dowieziono do miejsca zamieszkania seniora, który pomimo chęci nie mógł uczestniczyć w szkoleniu.


Program potrwa do 31 grudnia 2022r.