Pomoc materialna dla uczniów - informacje ogólne
Kto może złożyć wniosek
- rodzice, opiekunowie prawni niepełnoletniego ucznia,
- pełnoletni uczeń,
- dyrektor szkoły,
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Rodzic (opiekun prawny) niepełnoletniego ucznia oraz pełnoletni uczeń do wniosku o przyznanie stypendium zobowiązani są dołączyć informacje o wszystkich dochodach uzyskanych przez członków rodziny w miesiącu poprzedzającym termin złożenia wniosku. Gdy wniosek składa dyrektor szkoły, nie musi on podawać danych uzasadniających przyznanie świadczenia.
Dochód rodziny ucznia z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku nie może być większy nić 600 zł netto na osobę w rodzinie i 776 zł w przypadku osoby samotnej.
WAŻNE - świadczeń wychowawczych (Program „500+”) nie wlicza się do dochodów rodziny
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Wniosek o zasiłek szkolny należy złożyć w terminie dwóch miesięcy od daty wystąpienia zdarzenia losowego. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający wystąpienie zdarzenia losowego.
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do 15 września danego roku szkolnego. a w przypadku słuchaczy kolegium pracowników służb społecznych, w terminie od 1 do 15 października, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali- Stępocinie ul. Marii Walewskiej 7 (budynek Posterunku Policji w Kowali-Stępocinie)
Druki wniosków, oświadczeń i zaświadczeń dotyczących zasiłków i stypendiów szkolnych dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie.