Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Pobiegli do Niepodległej - X Międzypokoleniowej Sztafety Niepodległości

W dniu 11 listopada 2022 roku w centrum Kowali-Stępocinie, spotkali się wszyscy, którzy pragnęli świętować 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Byli z nami władze Gminy Kowala z Panem Dariuszem Bulskim Wójtem Gminy Kowala, przewodniczący Rady Gminy Kowala Pan Dariusz Chruślak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kowala Pan Jan Fryszkowski, Radni Gminy Kowala, Sekretarz Gminy Kowala Pani Alina Szczęśniak, Skarbnik Gminy Kowala Pani Agnieszka Delikat, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z pracownikami, sołtysi z terenu Gminy Kowala, duchowieństwo na czele z ks. Piotrem Borciuchem, delegacje szkół i przedszkola na czele z dyrektorami, Ochotnicze Straże Pożarne, policja, kluby sportowe, uczestnicy Setki na Setkę i drużyny Kotlarza, seniorzy, wolontariusze oraz sponsorzy i sympatycy, a przede wszystkim mieszkańcy Gminy Kowala.

 

O godzinie 9.30 delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz pod Pomnikiem ks. Stanisława Fijałkowskiego. Po czym uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć poległych za wolność naszej Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Wojciecha w Kowali-Stępocinie. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod maszt przy gminnym boisku gdzie oficjalnie została podniesiona flaga państwowa i odśpiewany został hymn państwowy.

Następnie głos zabrał Pan Dariusz Bulski Wójt Gminy Kowala.

 

Po części oficjalnej omówiona została trasa „X Międzypokoleniowej Sztafety Niepodległości Aktywacja-Rekreacja-Integracja”.

Ta cykliczna impreza to wyjątkowy typ wydarzenia kulturalnego, promujący nowoczesną formę patriotyzmu, angażujący i integrujący całą społeczność lokalną i zachęcający do aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu.

Na starcie zgromadziło się ponad 100 biegaczy. Tegoroczna sztafeta wyruszyła na trasę podzieloną na sześć etapów, która w tym roku wiodła przez Kowalę-Stępocinę, Dąbrówkę Zabłotnią, Rożki, Augustów, Ludwinów do Izby Pamięci Ks. R. Kotlarza w Tablicach. Na pierwszym przystanku przy Pomniku Powstańców Styczniowych z 1963 roku w Dąbrówce Zabłotnej po przybliżeniu historii miejsca przez Panią Elżbietę Tyczyńską-Zygarek, delegacje złożyły wieniec i zostały zapalone znicze pamięci, wpasowano kamień pamięci ze słowem „ks. Jerzy Popiełuszko” z cytatu:

„Tylko naród, który ma zdrowego ducha i czułe sumienie, może tworzyć śmiałą przyszłość” uzupełnianego przez uczestników sztafety od 2011 roku. Po przekazaniu symbolicznego serduszka kolejnej, grupie biegacze udali się do Rożek pod pomnik ku czci Polaków powieszonych przez hitlerowców 12 października 1942r. Tam czekali na nich przedstawiciele PSP z Młodocina Mniejszego, delegacja zapaliła znicze. Następnie uczestnicy sztafety przez Augustów, Ludwinów dobiegli do Przystanku Historia IPN w Izbie Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Pelagowie-Trablicach. Tam czekał na wszystkich gorący posiłek, ale zanim rozpoczęto patriotyczną biesiadę, uczestnicy Sztafety Niepodległości obejrzeli występy artystyczne w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Mazowszanach oraz Klubu Seniora z Gminy Kowala. Delegacja władz Gminy Kowala w imieniu uczestników Sztafety Niepodległości złożyła wieniec i zapaliła znicze przy obelisku upamiętniającym bohaterskiego kapłana ks. Romana Kotlarza, ikony Czerwca 76 jako wyraz uznania, dla tych którzy walczyli o wolną Polskę w czasach komunizmu.

 

Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane we współpracy Wójta Gminy Kowala z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocina. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy Oddziału Gminnego Związku OSP w Kowali-Stępocinie oraz policjanci Posterunku Policji w Kowali-Stępocina. Poczęstunek na trasie biegu w miejscowości Ludwinów zasponsorowała dla uczestników pani Alicja Morton - sołtys Ludwinowa.

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom X Sztafety Niepodległości.

Zapraszamy za rok.

 

… bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska ma…