Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Seminarium profilaktyczne „Trzeźwo- zdrowo- razem”

 

W dniu 25.09.2012r. w Urzędzie Gminy w Kowali odbyło się IV Spotkanie Rodzinne pod hasłem : „Trzeźwo – Zdrowo – Razem” zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali.

 

W seminarium wzięło udział około pięćdziesięciu osób, wśród nich przedstawiciele instytucji i mieszkańcy gminy szczególnie zainteresowani tematem trzeźwości.

 

Trzeźwo dlatego, że Ośrodek promuje wśród swoich Klientów, ale także wśród całej społeczności Gminy trzeźwy styl życia jako jeden ze sposobów rozwiązywania trudności rodzinnych.

 

Zdrowo dlatego, że zależy nam na zdrowym społeczeństwie. Dbać o siebie i swoich bliskich, o zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne może tylko trzeźwy człowiek.

 

Razem dlatego, że rodzina to wspólnota i razem łatwiej pokonać trudności wszelkiego rodzaju. Zależy nam na trzeźwych, zdrowych rodzinach pragnących zmieniać rzeczywistość wokół siebie.

 

Na spotkanie zaproszono specjalistów. Jako pierwsza wystąpiła Pani Krystyna Brendel – psycholog, która mówiła o roli rodziny w wychowaniu w trzeźwości. Przedstawiła model rodziny zdrowej i zaburzonej oraz nieprawidłowe role, które przyjmują dzieci w środowisku rodzinnym dotkniętym uzależnieniem. Kolejnym prelegentem był Pan Kazimierz Kałużny – terapeuta pracujący w Poradni Leczenia Uzależnień, który przedstawił świat oczami osoby z problemem alkoholowym i rodziny współuzależnionej. Opowiedział o mitach, które stale funkcjonują na temat picia alkoholu i postaw w społeczeństwie wobec osób trzeźwiejących. Następnym mówcą był Pan podkomisarz Jacek Bukowski – policjant pracujący w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. Jego wypowiedź dotyczyła uzależnienia w kontekście przekroczenia prawa i skutków tego. Opowiedział o tym bardzo obrazowo.

 

Pomiędzy wystąpieniami grupa młodzieży gimnazjalnej zaprezentowała scenkę z życia rodziny w konwencji kabaretowej. Uczniowie klasy IIa i IIIf PG w Parznicach pod opieka Pani Joanny Bilskiej zebrali gromkie brawa.

 

Swój wkład w seminarium miał także ksiądz Mirosław Kszczot – duszpasterz trzeźwości, który przedstawił temat z perspektywy Kościoła. Podkreślił, że postawa wobec napojów alkoholowych „ujawnia istotną prawdę o każdym człowieku”. „Jest odwzorowaniem osobistej hierarchii wartości, stopnia wewnętrznej wolności i panowania nad sobą. Uciekanie się do alkoholu w trudnych sytuacjach życiowych, czy też traktowanie go jako sposobu na ukrycie własnych słabości, to wyraźny sygnał wkraczania na drogę uzależnienia”. Istotą cnoty trzeźwości jest nie tyle właściwa miara w spożyciu, ile łatwość życia w abstynencji.

 

Na zakończenie spotkania swoimi osobistymi spostrzeżeniami podzieliła się Pani Urszula- przedstawicielka grupy Al.-Anion z Radomia.

Seminarium pozwoliło zwrócić uwagę na kilka ważnych wątków, a wśród nich na to, że:

 

  • Pierwszym i najbardziej naturalnym środowiskiem kształtującym wzorce zachowań dzieci i młodzieży w stosunku do alkoholu jest rodzinny dom.
  • Źródeł inicjacji alkoholowej wśród młodzieży należy doszukiwać się także w pijackich obyczajach osób dorosłych.
  • Przykład rodziców pozyskuje łatwo naśladowców, ich zwyczaje przenoszone są przez dzieci, jako zjawisko normalne, w ich życie dorosłe.
  • Wielu młodych ludzi konsumuje alkohol nie tylko przez naśladownictwo, ale i przekonanie o leczniczym działaniu alkoholu. Opinia ta jest wciąż typowa dla wielu środowisk.
  • Konsumpcja alkoholu jest większa wśród tej młodzieży, której wolny czas jest niedostatecznie kontrolowany przez rodziców i opiekunów.
  • Wcześniejszy kontakt z alkoholem ma młodzież pochodząca z rodzin konfliktowych i rozbitych.

 

Na zakończenie spotkania na wszystkich uczestników czekał bardzo smaczny poczęstunek. W kuluarach można było porozmawiać indywidualnie z fachowcami i wymienić opinie na temat dyskutowanych problemów.

 

Spotkanie rodzinne „Trzeźwo – Zdrowo – Razem” odbyło się w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet 7; Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.