Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Dzień Dziecka 2024 w gminie Kowala


Dnia 2 czerwca 2024 roku na stadionie sportowym w Kowali-Stępocinie odbył się Gminny Dzień Dziecka. Głównym organizatorem tego wydarzenia był Wójt Gminy Kowala Pan Wiesław Pachniewski we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowali-Stępocinie oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Kowali-Stępocinie.

Pan Wójt Wiesław Pachniewski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Dariuszem Chruślakiem, dokonali oficjalnego otwarcia imprezy zapraszając wszystkich do wspólnej rodzinnej zabawy. Tegoroczny festyn poprowadził dla nas Pan Wojciech Szymański redaktor Radia Eska. Na scenie swoje umiejętności i wspaniałe talenty prezentowały dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy.

Publiczne Przedszkole im. Juliana Tuwima w Kowali-Stępocinie reprezentowała grupa Tygrysków wraz z wychowawcą Panią Eweliną Piwońską. Dzieci zaśpiewały piosenkę „Lipka” oraz utwór „Takiego Janicka”.

Następny występ należał do dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Parznicach. Szkołę reprezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych „Jeżyki” wraz z wychowawcą Panią Katarzyną Harlińską i Panią Magdaleną Kaźmierczak w „Tańcu dla mamy i taty. Uczniowie klasy 2 zaśpiewali piosenkę „Lato, lato, lato czeka” pod opieką Pani Anny Żytkowskiej-Prus.

W „Tańcu z flagami” mogliśmy podziwiać uczniów klas 2 i 3 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Bardzicach, których przygotowała Pani Małgorzata Idzikowska, Pani Kinga Przytyła oraz Pani Aneta Pucuła. Piosenkę o prawach dziecka zaśpiewała uczennica Klaudia Stanios wraz z uczniami klasy 2, a piosenkę „Jesteśmy Polakami” zaśpiewali uczniowie klasy 3.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kończycach-Kolonii i zespół taneczny „Nutki” pod kierownictwem Pani Eweliny Koryckiej przygotowali dla nas taniec do utworu „Toca, toca”, a uczennica klasy V Julia Szabat zaśpiewała solo utwór Shakiry pt. „Waka Waka”.

Przyszedł czas na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali-Stępocinie i piękny występ zespołu ludowego „Przepióreczka” prowadzony Przez Panią Annę Szymczyk i Panią Wiesławę Rzepecką. Dzieci zatańczyły taniec „Polka” oraz „Kujawaka”, zaśpiewali piosenkę „Skowroneczek”, „Wakacje” i „Piosenkę dla Mamy”. W zespole dzieci grają rownież na instrumentach są to m.in. gitara i akordeon. Zespół klasy 2 b z wychowawcą Panią Iloną Bińkowską zaprezentował na scenie „Taniec z szarfami”.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach wraz z wychowawcą Panią Izabelą Tracz przygotowali dla publiczności piosenkę „Mamma Mia”, a uczennica Oliwia Jakubiak zaprezentowała się solo w utworze „Gaia–beat Dessaruma” wprowadzając na scenę afrykańskie rytmy i mnóstwo pozytywnej energii.
Ostatnim zespołem prezentującym się na scenie byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Młodocina Mniejszego, którzy zatańczyli do utworu „Rozwiń skrzydła”. Dzieci przygotowały Panie Anna Cieluch oraz Marzena Brzezińska.

Kolejną atrakcją przygotowaną specjalnie na ten dzień był pokaz samoobrony przygotowany przez uczniów Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu pod kierunkiem nauczyciela Pana Wojciecha Peryta. Wystąpiła również kampania reprezentacyjna klas policyjnych tej szkoły pod kierunkiem Pana Pawła Raczyńskiego. Ponadto przy stoisku promocyjnym dzieci mogły skorzystać z atrakcji przygotowanych przez uczniów m.in. świeże lizaki, kolorowe warkoczyki i wata cukrowa.

W tym czasie przygotowywały się już do występu organizacje pozarządowe z terenu Gminy Kowala. Gimnastyczny klub sportowy Quick Flik, którego trenerem jest Pani Anna Stawczyk. Dziewczynki trenują gimnastykę, akrobatykę sportową oraz fitness gimnastyczny. Zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Warto dodać, że rozsławiają naszą gminę na licznych galach zdobywając nagrody w kraju i za granicą. Kolejnym pokazem zaszczycili nas uczniowie Klubu Sportowego Judo Kowala, którego prezesem i trenerem jest Pani Małgorzata Okólska. Obecnie do klubu należy około 100 zawodników, który zdobywają medale na mistrzostwach Polski i za granicą.

 
Poza występami artystycznymi dzieci i młodzieży nie zabrakło również innych atrakcji tj. dmuchane zjeżdżalnie, strefa wielkich gier zorganizowana przez Firmę Foto Anim - Animacje i Atrakcje dla Dzieci oraz  ścianka wspinaczkowa asekurowana przez OSP Kowala-Stępocina, wystawa motocykli, quadów i samochodów zabytkowych.

W strefie zabaw zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Klub Seniora dzieci puszczały piękne bańki mydlane, pracownicy i wolontariusze zaplatali kolorowe warkoczyki, malowali twarze, wykonywali tatuaże oraz częstowali przepyszną watą cukrową, popcornem i buble tea. Odbyły się pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego, więziennego i łowieckiego. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przy swoim stanowisku przedstawiała swoją pracę oraz promowała służbę wojskową. Mogliśmy honorowo oddać krew w mobilnym punkcie poboru.

Stoisko Urzędu Gminy udzielało informacji na temat programu „Czyste powietrze” w tym, jak przygotować i dobrze wypełnić wniosek o dofinansowanie i wymianę starych źródeł ciepła na nowe.

 

Przy Gminnej Bibliotece Publicznej przedstawiciele Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego rozprowadzali ulotki profilaktyczne dotyczące szeroko pojętej tematyki uzależnień i zjawiska przemocy domowej. Ponadto informowali o lokalnych formach pomocy dla osób, którzy borykają się z różnymi problemami.

 

Panie i Panowie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudy Małej, Kotarwic, Kowali-Stępociny i Ludwinowa zadbali o przepyszny i smakowity poczęstunek, który służył doskonałej integracji lokalnej społeczności. Nie zabrakło tradycyjnej kiełbaski z grilla i orzeźwiającej lemoniady. Wszystkim dopisywały znakomite humory i pomimo psotnej pogody na nowo zaświeciło słońce i zapanowała beztroska rodzinna zabawa.


Do zobaczenia za rok.