Integracja poprzez lepienie z gliny
Mieszkańcy Mazowszan mieli okazję uczestniczenia w niecodziennych zajęciach. Do udziału w warsztatach zachęciła pani Barbara Kołodziejczyk - sołtys wsi Mazowszany. Pomysłodawcą działania było Stowarzyszenie LGD „Wspólny Trakt” i Urząd Gminy w Kowali. W organizacji pomógł koordynator Programu Aktywności Lokalnej, pracownik GOPS. Dzięki życzliwej współpracy wielu instytucji kilkanaście pań z Mazowszan i Huty Mazowszańskiej mogło wziąć udział w spotkaniu, które prowadziła pani Ewa Dąbrowska, mieszkanka Kowali, właścicielka pracowni ceramicznej „Gliniany Dzban”.
Na zajęciach ceramicznych instruktorka uczyła jak nadawać glinie dowolne kształty i służyła wszystkim radą. Praca podczas spotkania wrzała, powstały gliniane arcydzieła, a sukcesy w lepieniu z gliny niezwykle cieszyły zarówno uczestników jak organizatorów. Gliniane wytwory staną się widzialną pamiątką zaangażowania i różnorodnych talentów, a samo spotkanie może początkiem innych ważnych spotkań integrujących społeczność Mazowszan.
Samo lepienie z gliny jest tradycją mającą kilkadziesiąt tysięcy lat. Stosowali glinę już pierwsi Egipcjanie do wyrobów naczyń, ozdób i budowy domów. Lepienie z gliny jest bardzo proste, ma dużo do znaczenia też jakość gliny. Gdy glina jest dobra, gęsta i gładka można naprawdę w łatwy sposób ulepić ładne rzeczy. Przygotowanie do lepienie zaczynamy od utarcia gliny na proszek lub rozrobieniu bryłek w wiaderku z wodą (proszek tak samo). Następnie dolewamy tyle wody aby glina miała średnią gęstość to znaczy aby była dość stabilna ale i lekko się deformowała pod naszymi palcami. Lepimy wyroby na jakimś podstawku czy kawałku deski.
Pierwsza znana człowiekowi metoda wyrobu ceramiki. Pozwala na tworzenie naczyń przy współpracy rąk, umysłu oraz plastycznej skały osadowej. Wyrzeźbione przedmioty w celu utwardzenia wypalane są w temperaturze ok. 1000 °C. Glina jest tworzywem zaskakującym. Błotnistą mazią, która pod wpływem dotyku, zmienia swoje oblicze.
Glina stała się zatem sposobem na twórcze spędzenie czasu, poszerzenie własnych umiejętności, odkrycie talentów, których nie podejrzewano u siebie, a przede wszystkim integrację mieszkańców i poznanie siebie, co przyczynia się do budowania dobrej atmosfery i zwiększenia aktywności społecznej.