Szkolenie w zakresie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej
W dniu 5.12.2024r. w świetlicy środowiskowej z elementami socjoterapii „Szansa" w Kowali - Stępocinie odbyło się szkolenie pod nazwą: „Dokumentowanie pracy grupy diagnostyczno-pomocowej i sytuacje niestandardowe". Szkolenie poprowadził Pan Marek Mudant – certyfikowany specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, jak prawidłowo powinien odbywać się obieg dokumentacji w Zespole Interdyscyplinarnym i grupie diagnostyczno-pomocowej, jakie są zasady przetwarzania informacji uzyskanych w toku realizacji zadań. Ponadto szczegółowo została omówiona procedura „Niebieskie Karty" od momentu jej wszczęcia do zakończenia działań. Prowadzący przedstawił zadania i obowiązki przedstawicieli Zespołów Interdyscyplinarnych i grup diagnostyczno-pomocowych, a także omówił działania podejmowane wobec osób stosujących przemoc domową, w tym zasady kierowania ich do programów korekcyjno-edukacyjnych lub psychologiczno-terapeutycznych i zasady oddzielania ich od osób doznających przemocy. Ponadto szczegółowo omówiono procedurę zapewnienia dziecku ochrony przed dalszym krzywdzeniem.
W szkoleniu wzięli udział członkowie zespołu interdyscyplinarnego i grup diagnostyczno-pomocowych, w tym przedstawiciele: Policji, Ośrodka Pomocy Społecznej, kuratorzy sądowi, służby zdrowia, oświaty, organizacji pozarządowych, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Zadanie realizuje Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Gminie Kowala na lata 2024-2026.
Działanie współfinansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach Programu Osłonowego Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej – Edycja 2024 oraz ze środków budżetu Gminy Kowala. Nazwa zadania publicznego – „Widzę, reaguję. Mówię - NIE PRZEMOCY!!!"