Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Nabór uczestników do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

 

Gmina Kowala ogłasza nabór do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

Nabór uczestników do Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością" - edycja 2025 odbywa się w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, który finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Gmina Kowala otrzyma na realizację powyższego zadania środki finansowe w wysokości 309 600,80 zł.


Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1. wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2. wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3. wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4. wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Adresatami Programu są:
1. dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 i 858).

Gmina Kowala na podstawie otrzymanego dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego planuje objąć pomocą w formie usług asystencji w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla JST – edycja 2025 18 osób, w tym:
- 6 osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne)
- 7 osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne).
- 2 osoby z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne).
- 2 osoby z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne).
- 1 dziecko od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Udział w programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla JST– edycja 2025 jest bezpłatny.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 3. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje gmina/powiat lub inny podmiot, któremu gmina/powiat zleciła realizację Programu, z uwzględnieniem postanowień ust. 4 pkt 1 lub 2.

W przypadku gdy usługi asystencji osobistej mają być świadczone na rzecz małoletnich, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560), a także wymagana jest pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego oraz wymagane jest:
1. zaświadczenie o niekaralności;
2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
3. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

Gmina, przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
1. osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
2. osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla JST - edycja 2025, osoba z niepełnosprawnością może zgłosić się na podstawie:
1. Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do niniejszego Programu wraz z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności.
2. Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
3. Klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, której wzór stanowi załącznik nr 15 do niniejszego Programu.

Osoby zainteresowane wsparciem asystenta, proszone są o zgłoszenie się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Marii Walewskiej 3, w celu pobrania/złożenia Karty zgłoszeniowej do Programu. Dodatkowe informacje dot. Programu można uzyskać pod numerem telefonu: (48) 330 87 83 wew. 22 - specjalista pracy socjalnej - Marta Derlatka.
Termin przyjmowania wniosków od 20 grudnia 2024r do wyczerpania zaplanowanej liczby osób z niepełnosprawnością, którym zostaną przyznane usługi asystencji osobistej określonej we wniosku na środki finansowe z Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 – łącznie 18 osób.

 

Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem osoby do objęcia pomocą.
Gmina Kowala zastrzega sobie możliwość przyznania mniejszej liczby godzin od wnioskowanej przez osobę z niepełnosprawnością przy uwzględnieniu wniosku o przyznanie środków finansowych.

Ilość miejsc ograniczona.

Załączniki:

1. Karta zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 

2. Klauzula informacyjna RODO

 

mrpips pl logo