Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

O Stowarzyszeniu BUKO, Borach Tucholskich i tych, którym się „chce chcieć”

Przez dwa dni, od 19 do 20 października grupa Uczestników unijnego projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna" gościła w województwie kujawsko - pomorskim. Wyjazd do Piły był uwieńczeniem wielomiesięcznych wysiłków szkoleniowych tej grupy. Po przejściu cyklu szkoleń z przedsiębiorczości z elementami ekonomii społecznej mogli na własne oczy zobaczyć jak działają stowarzyszenia prowadzące wioski tematyczne.

 

Uczestnicy mieli okazję zaobserwować świetnie działające Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO”. Jest to organizacja pozarządowa, której głównym działaniem statutowym jest ochrona i promocja walorów  przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych miejscowości Piła, położonej w województwie kujawsko-pomorskim, powiat tucholski, gmina Gostycyn. Zrzesza  osoby, którym "chce się chcieć" i podejmować działania zmierzające do zbadania i popularyzacji historii Piły i Borów Tucholskich. Skrót "BUKO" pochodzi od nazwy pierwszej podziemnej kopalni węgla brunatnego, która w latach 1886 - 1900 funkcjonowała w Pile.

 

BUKO przez swoje działania dąży do:

 

- zbadania historii Piły i okolicy,

- promocji walorów turystycznych miejscowości i Borów Tucholskich,

- ochrony przyrody zagrożonej przez niszczącą działalność człowieka,

- zapewnienia poprawy jakości życia mieszkańców Piły nad Brdą.

 

W trakcie wizyty odbyły się rozmowy  z liderami wsi tematycznych, pytania, wątpliwości i podziw wobec tych, którym się udało. Podczas wyjazdu uczestnicy brali udział w szkoleniu – wieś tematyczna formą rozwoju lokalnego z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej oraz narzędzi ekonomii społecznej. Następnie odbyły się warsztaty z tworzenia ozdób i biżuterii z wełny i filcu oraz szkolenie z praktycznego tworzenia ozdób z masy cukrowej do dekorowania tortów metodą angielską.

 

Wieczorem wszyscy uczestnicy brali udział w Biesiadzie borowiacko-śląskiej - „Wesele Sztygara” jako przykład usługi wsi tematycznej Górnicza Wioska. W trakcie wesela uczestnicy wcielili się w role gości weselnych i brali udział w rekonstrukcji uroczystości z lat 30 XX wieku. W trakcie wesela serwowane były tradycyjne potrawy, zwyczaje, pieśni i tańce. Podczas zabawy goście tańczyli przy muzyce ludowej.

 

Kolejnym etapem szkolenia wyjazdowego była Wioska Miodowa we wsi Wielki Mędromierz. Miejscowość leży w powiecie tucholskim, gmina Gostycyn. Wieś znajduje się w odległości 55 km od Bydgoszczy. Sołectwo Wielki Mędromierz to jedno z większych sołectw Gminy Gostycyn liczące 384 mieszkańców. Położenie wsi w malowniczej okolicy, z jednej strony Jezioro Mędromierz, a z drugiej na skraju Kompleksu Borów Tucholskich. Wioska słynie z propagowania miodu i gospodarki pszczelarskiej. Tam też uczestnicy wzięli udział w warsztatach z tworzenia świec z wosku pszczelego oraz można było zaopatrzyć się w miód, który posiada walory odżywcze, gdyż zawiera łatwo przyswajalne węglowodany i wysoką wartość energetyczną, ale również leczniczą.

 

Wyjazd pełen był mądrych treści i dobrych emocji, a to wszystko wzmacniała piękna jesienna pogoda i krajobrazy, które są faktycznie bogactwem tych terenów. Do Kowali uczestnicy przywieźli wiedzę i energię do podejmowania własnych decyzji na rynku pracy.

 

Projekt systemowy pt. „Pomoc Społeczna Bardzo Często Skuteczna" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII „Promocja integracji społecznej" Działanie 7.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji", Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój  i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej" - „Rozwój form aktywnej integracji poprzez kontrakty socjalne na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej".