Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

„Świat według niepełnosprawnego. Odczarować mity.”

Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku ustaliło dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych celem przybliżenia społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tych osób w życie społeczne.

 

Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia, także gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Tego też dnia w Kowali odbyła się konferencja po hasłem: „Świat według niepełnosprawnego. Odczarować mity” organizowana przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala w projekcie „Tworzymy Zdrową Przyszłość”. Celem spotkania była promocja wiedzy o potrzebach osób niepełnosprawnych, równość szans osób niepełnosprawnych i zdrowych. Swoim doświadczeniem i wiedzą dzielili się przedstawiciele: Przedsiębiorstwa Społecznego „Gospoda Jaskółeczka”, Radomskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autystycznego, Stowarzyszenia im. O. Pio w Radomiu, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Fundacji Kawalerów Maltańskich. Wśród prelegentów znaleźli się także kierownik projektu „Tworzymy Zdrową Przyszłość” oraz koordynator współpracy z osobami niepełnosprawnymi, pracownik socjalny GOPS w Kowali. Przybyłych gości serdecznie przywitał gospodarz konferencji Prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala– Pani Joanna Kutkowska. Uczestnicy konferencji, w tym uczestnicy projektu zdobyli przede wszystkim wiedzę z zakresu z możliwości organizowania się osób niepełnosprawnych, przysługujących im praw i ulg na rynku pracy oraz charakteru zakładów i placówek wykonujących usługi na rzecz poprawy zdrowia i rehabilitacji. Dodatkowo podczas konferencji można było zapoznać się z twórczością literacką i artystyczną Małgorzaty Ruzik z Szydłowca, Michała Kojary z Woli Lipienieckiej Małej i Jerzego Ratyńskiego z Trablic, niepełnosprawnych artystów oraz obejrzeć prace ceramiczne wykonane przez uczestników projektu „Tworzymy Zdrową Przyszłość”. Konferencję zakończył swoim występem lokalny zespół tańca ludowego.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.