Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Stawiamy na rodzinę!

Gmina Kowala jest w trakcie realizacji kampanii „Postaw na rodzinę!”.

 

 

Od stycznia w ramach kampanii rozpoczęto szereg działań promujących rodzinę i zdrowe więzi rodzinne jako najskuteczniejszą profilaktykę: rozwieszono plakaty: „Rodzina – najcieplejsze miejsce pod słońcem” w placówkach oświatowych, bibliotece, Ośrodku Pomocy Społecznej, omówiono z dyrektorami placówek oświatowych charakter współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej dotyczącej planowanych działań w ramach kampanii i przekazano im poradniki dla grona pedagogicznego: „Czym jest solidarność międzypokoleniowa?”, przedstawiono prezentację: „Niezastąpienie dziadkowie” podczas zorganizowanej przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Kowali uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz rozdano ulotki: „Z dziadkiem na rybach”, „Solidarność pokoleń”, „Z pokolenia na pokolenie”.

 

W dniu 18 kwietnia 2013r. w ramach kampanii „Postaw na rodzinę!” zorganizowano
w Kowali konferencję pod nazwą: „Szanuj - Chroń - Nie krzywdź!", której głównym tematem była problematyka przemocy w rodzinie. Konferencję zorganizowano z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego przy współpracy z Urzędem Gminy w Kowali, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Publiczną Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Kowali.

 

Oficjalną część konferencji poprzedziło spotkanie dziewcząt z klas drugich Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach z Panem Marcinem Bednarczykiem, a następnie spotkanie młodzieży gimnazjalnej z sędzią Anną Marią Wesołowską.

 

W konferencji uczestniczyło 251 osób, w tym: radni, sołtysi, mieszkańcy, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, członkowie GKRPA, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Służby Zdrowia, Oświaty, kuratorzy sądowi, asystenci rodziny, przedstawiciele instytucji pracujących z i na rzecz rodzin, w tym również osoby z okolicznych gmin.

 

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji: sędzi Anny Marii Wesołowskiej, psychologa z Niebieskiej Linii Anny Wiechcińskiej i biegłego sądowego, seksuologa Marcina Bednarczyka.

 

Wszyscy prelegenci podkreślali znaczenie prawidłowych więzi rodzinnych
oraz odpowiednich wzorców i postaw dla późniejszego funkcjonowania dziecka
w społeczeństwie. Anna Wiechcińska przybliżając zjawisko przemocy w rodzinie wyjaśniła nie tylko samo pojęcie przemocy, ale także jej fazy i cechy charakterystyczne, wzbudziła też dyskusję na temat stosowania tzw. klapsów.

 

Anna Maria Wesołowska korzystając z własnych doświadczeń i praktyki szczególnie zwracała uwagę na nowe zagrożenia dla dzieci i młodzieży takie jak: grooming, czyli zaprzyjaźnianie się z dzieckiem i nawiązywanie więzi emocjonalnej w celu późniejszego seksualnego wykorzystania, cyberprzemoc oraz wczesną inicjację seksualną. Podkreśliła wartość właściwego kontaktu z dzieckiem, zwracania uwagi na jego zachowanie, inicjowania rozmów.

 

Marcin Bednarczyk natomiast podsumowując spotkanie poruszył kwestię profilaktyki przemocy wobec dzieci oraz działań w tym zakresie ze strony środowiska.

 

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa.

 

Kolejnym działaniem w ramach kampanii będzie cykl wywiadówek profilaktycznych
w szkołach podstawowych z terenu Gminy.