Praktyczne aspekty interwencji wobec przemocy
W dniu 20.05.2013r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali odbyło się szkolenie z zakresu praktycznych aspektów prowadzenia interwencji i motywowania do zmiany – w ramach prowadzenia procedury „Niebieskiej Karty”. Warsztaty zostały poprowadzone przez wykładowcę z firmy PeDaGo Personal Development and Growth Center z Krakowa.
Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy powtórzyli, czym jest przemoc, jakie są jej cechy charakterystyczne, jakie są jej fazy. W części praktycznej zapoznano uczestników z metodami i technikami interwencji, omówiono czynniki związane z miejscem i czasem rozmowy (optymalny czas, miejsce, relacje przestrzenne, dotyk), czynniki związane z podmiotem interwencji, czynniki związane z prowadzącym interwencję (zasady profesjonalizmu, mowa ciała). Ćwiczenia warsztatowe polegały na analizie zachowania w czasie interakcji na podstawie nagrania.
Szkolenie poprowadzono przy użyciu najnowszej technologii informacyjnej: prezentacji multimedialnej, kamery.
W treści spotkania raz jeszcze podkreślono czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia przemocy w rodzinie: przemoc w rodzinie pochodzenia, nadużywanie alkoholu,
duża różnica w statusie socjoekonomicznym- kobieta lepiej zarabia, odnosi sukcesy, itp. wywołuje to zagrożenie autorytetu; kobieta o niższym statusie jest kontrolowana i dominowana przez męża za pomocą przemocy, w połączeniu z niskim poczuciem własnej wartości sprawcy oraz poczuciem utraty kontroli nad życiem, także narzeczeństwo i wczesny okres małżeństwa, okres ciąży w grupie kobiet ofiar poważnej przemocy fizycznej, okres separacji i rozwodu- eskalacja przemocy, zmiany osobowościowe i psychopatologiczne czynniki sprawcy.
W warsztatach wzięło udział 27 osób, w tym: kuratorzy, pedagodzy, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, również z okolicznych gmin.
Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały dydaktyczne oraz certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia.
Organizatorem był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Kowali.