Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Konferencja „Szanuj – Chroń – Nie krzywdź!"

W dniu 18 kwietnia 2013 roku w Kowali odbyła się konferencja pod nazwą: „Szanuj - Chroń - Nie krzywdź!", której głównym tematem była problematyka przemocy w rodzinie. Została zorganizowana z inicjatywy Zespołu Interdyscyplinarnego przy współpracy z Urzędem Gminy w Kowali, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Publiczną Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Kowali.

 

Oficjalną część konferencji poprzedziło spotkanie dziewcząt z klas drugich Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach z Panem Marcinem Bednarczykiem, a następnie spotkanie młodzieży gimnazjalnej z sędzią Anną Marią Wesołowską.

 

W konferencji uczestniczyło ok. 300 osób, w tym: radni, sołtysi, pracownicy socjalni, członkowie zespołów interdyscyplinarnych oraz GKRPA, przedstawiciele organizacji pozarządowych i Ochotniczej Straży Pożarnej, Policji, Służby Zdrowia, Oświaty, kuratorzy sądowi, asystenci rodziny, przedstawiciele instytucji pracujących z i na rzecz rodzin, w tym również osoby z okolicznych gmin.

 

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji: sędzi Anny Marii Wesołowskiej, psychologa z Niebieskiej Linii Anny Wiechcińskiej i biegłego sądowego, seksuologa Marcina Bednarczyka.

 

Anna Wiechcińska przybliżając zjawisko przemocy w rodzinie wyjaśniła nie tylko samo pojęcie przemocy, ale także jej fazy i cechy charakterystyczne, wzbudziła też dyskusję na temat stosowania kary w postaci, tzw. klapsów.

 

Anna Maria Wesołowska korzystając z własnych doświadczeń i praktyki szczególnie zwracała uwagę na nowe zagrożenia dla dzieci i młodzieży takie jak: grooming, czyli zaprzyjaźnianie się z dzieckiem i nawiązywanie więzi emocjonalnej w celu późniejszego seksualnego wykorzystania, cyberprzemoc oraz wczesną inicjację seksualną. Przybliżyła uczestnikom procedurę Niebieskiej Karty, omówiła podejmowanie interwencji w tym zakresie. Zachęcała do tworzenia w szkołach tzw. kącików prawnych i skrzynek korczakowskich, gdzie młodzież będzie mogła uzyskać zrozumiałe dla nich informacje na temat poszczególnych rodzajów przestępstw oraz sankcji za nie.  Prelekcję sędzi zakończono otwartą dyskusją, w której uczestnicy konferencji mieli możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi.  

 

Marcin Bednarczyk natomiast podsumowując spotkanie poruszył kwestię profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci oraz działań w tym zakresie ze strony środowiska. Spróbował przybliżyć pojęcie pedofila w świetle prawa.

 

Uczestnicy konferencji otrzymali materiały edukacyjne oraz ulotki związane z tematyką przemocy opracowane przez członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego.

 

Organizatorzy spotkania składają serdeczne podziękowania  Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali za życzliwość, zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu konferencji, wolontariuszy z: Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy i Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach za pomoc w obsłudze organizacyjnej oraz Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala za zapewnienie poczęstunku dla przybyłych gości.

 

 

 

„Przemoc jest zjawiskiem niszczycielskim dla wszystkich jej uczestników, niezależnie od tego, po której stronie się znajdują. Najwięcej szkód ponosi osoba, która doznaje przemocy, bowiem jest słabsza i nie potrafi się bronić. Z czasem jednak i tu silniejsza, sprawująca „władzę”, a krzywdząca innych, wpada w tarapaty. Przemoc bowiem jest sytuacją społeczną, w której nikt nie wygrywa i w efekcie ponosi jedynie straty”. (fragment wstępu do poradnika dla osób stosujących przemoc „Godne życie bez przemocy”- Luis Alarcon Arias)