Na zamku w Pułtusku
Dnia 1 października zorganizowana grupa czterdziestu uczestników projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali wyruszyła do Pułtuska z zamiarem zdobycia wiedzy i nowych cennych umiejętności. Celem wyprawy był zamek i Dom Polonii.
Wśród niewątpliwych atrakcji tej wyprawy znalazły się zwiedzanie zamku z przewodnikiem, udział w wykładzie na temat dobrego zachowania się przy stole zakończony swoistym egzaminem oraz przejażdżka gondolami. Pogoda i humory dopisywały, zatem nie brakowało niczego, aby wyprawę zaliczyć do udanych.
Początki Pułtuska toną w mrokach przeszłości... Zamek jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się przeprawa przez Narew. Zapewne więc już u zarania państwa polskiego mógł tu istnieć strzegący jej gród. W XIII wieku gród i ogromny obszar wokół dzisiejszego Pułtuska przekazano biskupom płockim. Od tej pory przez ponad sześćset lat to oni władali zamkiem, tytułując się książętami pułtuskimi.
Rozgrywały się tutaj wydarzenia małe i duże, dramaty na skalę narodową i prywatną, romanse, polityczne zawieruchy czasu wojny i pokoju. Zamek przetrwał między innymi wojny z Zakonem Krzyżackim, potop szwedzki, rozbiory i dwie wojny światowe.
Zdarzało się, że bywał niszczony podczas wojen, tak jak w XVII wieku w czasie najazdu szwedzkiego, kiedy został spustoszony i częściowo spalony. Za każdym razem jednak był odbudowywany, by cieszył oczy wszystkich, którzy przechodzą obok jego majestatycznych murów. Teraz, gdy mieści się w nich hotel, to właśnie klimat burzliwej przeszłości w połączeniu ze współczesnymi najwyższymi standardami wystroju i obsługi decydują o wyjątkowości tego miejsca.
Obecnie zamek, w którym znajduje się hotel, jest własnością Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Ta dawna rezydencja biskupów wraz z przyległymi terenami została przekazana na Dom Polonii decyzją rządu z 27 lipca 1974 r. Zamek odbudowano w stylu renesansowym i uroczyście otwarto jego podwoje 16 lipca 1989 roku.
Zachowanie przy stole to niełatwa sztuka, a liczne jej arkana przybliżył wszystkim specjalista w tej dziedzinie. Podczas wykładu Pan Jarosław brylował pomiędzy platerem, kieliszkami, melażem, talerzami i kielnierką, skrzył dowcipem i zachęcał wszystkich do stosowania zasad dobrego wychowania wysoką kulturą osobistą, umiejętnościami aktorskimi, a nade wszystkim szczegółową wiedzą .
Rejs zamkowymi gondolami to niezapomniane przeżycie, którego mogli doświadczyć uczestnicy, a niektórzy nawet spróbowali sił w sterowaniu gondolą i nie skończyło się to żadną katastrofą.
Wyjazd zorganizowano w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.