Konferencja podsumowująca projekt „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna”
12 grudnia 2013r. o godz. 10.00 w Świetlicy Środowiskowej „Szansa” w Kowali odbyło się uroczyste zakończenie V edycji - 2013 projektu pn. „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wójt gminy Kowala Sławomir Stanik, Sekretarz gminy Wojciech Ćwierz, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali z Kierownikiem, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Radomiu SIL Andrzej Bartosiak, Katarzyna Markowska członek stowarzyszenie SIL, Barbara Strzelecka terapeuta osób uzależnionych i współuzależnionych oraz asystenci rodzin. Gospodarzami spotkania byli uczestnicy projektu, którzy aktywnie włączyli się w część oficjalną konferencji.
Podczas spotkania Koordynator projektu Anna Wnukowska przedstawiła główne cele i założenia projektu oraz wypracowane efekty działań. Ponadto zaprezentowała obszary pracy z Klientem poprzez kontrakty socjalne i Program Aktywności Lokalnej.
Następnie animator lokalny Wioletta Brodowska opowiedziała o pracy ze środowiskiem w trakcie, której odbyły się 4 spotkania rodzinne, tj. „Trzeźwy jest trendy” w Młodocinie Mniejszym, „Anioły listonosze” w Bardzicach, „Profilaktyczny międzypokoleniowy rajd rowerowy” w Maliszewie oraz „Zdobądź doświadczenie, podziel się pasją” wMazowszanach.
Partner projektu Prezes Stowarzyszenia SIL Andrzej Bartosiak w swym wystąpieniu nawiązał do przedsiębiorczości i ekonomii społecznej, która stale nosi znamiona nowości i niestandardowych działań.
Metody pracy z rodziną pokrótce przedstawiła asystentka rodziny Pani Małgorzata Pawlak. Asystent rodziny to osoba przez pewien czas wspierająca rodzinę, tak by w przyszłości potrafiła samodzielnie pokonywać różne trudności życiowe, zwłaszcza te, które dotyczą opieki i wychowania dzieci. Asystent rodziny towarzyszy rodzicom we wprowadzeniu zmian w swoim myśleniu, zachowaniu oraz otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci.
Kolejnym prelegentem była terapeutka Pani Barbara Strzelecka, która obszernie przedstawiła problemy osób uzależnionych i współuzależnionych, jakie występowały w grupie, którą prowadziła w 2013 roku.
Miłą niespodzianką okazało się wystąpienie ze strony uczestników projektu, którzy złożyli szczere i płynące z serca podziękowania Wójtowi gminy, Kierownik GOPS i pracownikom socjalnym za pracę i trud włożony w motywację ich do aktywnego uczestnictwa w zaplanowanych ścieżkach wsparcia, a tym samym do zmiany sytuacji życiowej i zawodowej.
Konferencję zorganizowano w ramach projektu systemowego realizowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Działanie 7.1. Poddziałanie 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej". W roku 2013 pomocą zostało objętych 35 osób bezrobotnych niebędących w zatrudnieniu, poszukujących pracy, korzystających z pomocy społecznej w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej.