Partnerstwo na rzecz ekonomii
W dniu 27 marca w Urzędzie Gminy w Kowali powstało partnerstwo instytucji samorządowych i organizacji społecznych wspierające powstawanie i promocję podmiotów ekonomii społecznej. Celem partnerstwa będzie także tworzenie sprzyjającego klimatu dla powstania spółdzielni, udzielanie wszechstronnego wsparcia jej uczestnikom i promocja lokalnej przedsiębiorczości oraz zmniejszanie skutków bezrobocia.
W skład partnerstwa, poza ośrodkiem pomocy społecznej, wchodzi Urząd Gminy w Kowali oraz trzy organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych- Simplicite in Lex, które od wielu lat propaguje ideę ekonomii społecznej, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz radomskie Towarzystwo ALTUM Programy Społeczno-Gospodarcze.
Na spotkanie zaproszono również grupę petentów ośrodka, którzy są na zaawansowanym etapie przygotowywania się do założenia spółdzielni socjalnej. W 2013 roku osoby, te uczestniczyły w projekcie „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcie tego projektu przeszli szkolenie z zakresu przedsiębiorczości z elementami ekonomii społecznej obejmujące dostarczenie wiedzy na temat ekonomii społecznej, przygotowano symulacyjne przedsiębiorstwo społeczne (procedury rejestracyjne, praktyka funkcjonowania, biznesplan itp.), opracowano i wydano poradnik jak założyć przedsiębiorstwo społeczne, odbywały się zajęcia z doradcą zawodowym, księgową i prawnikiem. Celem dodatkowym było zachęcenie, poprzez udział w szkoleniach członków funkcjonujących spółdzielni i wizyty studyjne, do podjęcia własnej działalności w formie podmiotu ekonomii społecznej. W tym roku pracownicy ośrodka nawiązali kontakt z koordynatorem projektu IWEST „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej” na południowym Mazowszu. Projekt ten zakłada kilkuetapową i wielopoziomową pomoc dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Za główny cel projekt stawia sobie zmniejszenie obszarów zagrożenia wykluczeniem społecznym w subregionie radomskim, poprzez wzmocnienie potencjału istniejących i nowopowstających podmiotów ekonomii społecznej do lipca 2014 r. Praktycznym tego wyrazem będzie m.in. utworzenie kilkunastu spółdzielni socjalnych, w których pracę znajdzie kilkadziesiąt osób, oraz działanie Mobilnego Punktu Wsparcia Ekonomii Społecznej. Organizatorami projektu realizowanego w okresie 01.08.2012-31.07.2014 są: Fundacja „Fundusz Współpracy”, Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny, Miasto Pionki, Gmina Kozienice i Gmina Szydłowiec. Fundacja „Fundusz Współpracy” stała się także inicjatorem zawartego partnerstwa. W oparciu o ocenę złożonych formularzy rekrutacyjnych, rekomendację psychologa oraz doradcy zawodowego do projektu zakwalifikowało się 6 osób, w tym dwóch mieszkańców Maliszewa, dwóch z Ludwinowa oraz mieszkanka Rudy Małej i mieszkaniec Młodocina Mniejszego. Uczestnikom projektu zapewniono dotację w wys. 20.000 zł na osobę, finansowe wsparcie pomostowe, praktyczne szkolenia i doradztwo, opiekę ekspercką na wszystkich etapach tworzenia spółdzielni, wyżywienie i zwrot kosztów dojazdu na zajęcia.
Osoby te w marcu 2014r. przeszły już szkolenia motywacyjne, które odbywały się w hotelu w Klwowie. Obecnie grupa jest w trakcie szkolenia z doradcą zawodowym, który pomaga w napisaniu biznesplanu. Planowane zarejestrowanie spółdzielni jest do dnia 15 czerwca 2014r. i po tym okresie na konto spółdzielni zostaną przekazane środki finansowe. Obecni na spotkaniu w Urzędzie Gminy w Kowali przyszli członkowie spółdzielni zaprezentowali swoje plany i pomysły na działalność. Zamierzają świadczyć usługi gastronomiczne i cateringowe, a także organizować imprezy okolicznościowe. Dużym problemem było znalezienie lokalu na potrzeby nowo tworzonej spółdzielni, ale jak zapewniają tę barierę już udało się pokonać. Odpowiedni budynek spełniający wymogi lokalu gastronomicznego będzie wynajmowany od jednego z mieszkańców.
Projekt systemowy EFS „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” w partnerstwie realizowany jest od marca 2010r. ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych SIL w Radomiu. Przez okres od 2010r. do 2013r. przeszkolono z zakresu ekonomii społecznej 60 osób bezrobotnych, tj. w 2010 r.- 16 osób (13K i 3 M), w 2011 r.– 12 osób (9K i 3M), w 2012 r.– 16 osób (15K i 1M), w 2013 r.– 16 osób (16K), w 2014r. przeszkolonych zostanie 37 osób (27K i 10M). Ponadto przez cały czas powstawania przyszłej spółdzielni wsparcia grupie udziela wiceprezes Stowarzyszenia SIL (partnera projektu).