Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Jak połączyć pracę i pasję - gościna w inkubatorze ekonomii społecznej

W dniu 5. sierpnia 2014 r. wczesnym rankiem uczestnicy projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” wyruszyli z dwudniową wizytą studyjną do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie. Celem wyjazdu szkoleniowego było zapoznanie się z możliwościami uzyskania zatrudnienia w ramach spółdzielni socjalnych, zapoznanie się z funkcjonującymi na terenie gminy Słupno spółdzielniami socjalnymi i etapami ich powstawania.

Gospodarze przedstawili działalność czterech spółdzielni socjalnych funkcjonujących na terenie gminy. Jedna z nich to Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „CUŚ”, która powstała dzięki współpracy pomiędzy 3 gminami powiatu płockiego, organizacją pozarządową i parafią, jedyna taka w Polsce.

Kolejna spółdzielnia pod nazwą „Opieka”, utworzona przez osoby bezrobotne, funkcjonuje na terenie gminy od 2007 r. Zajmuje się opieką nad ludźmi starszymi i chorymi oraz sprzątaniem. Członkowie spółdzielni podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. Z prezentacji uczestnicy wizyty dowiedzieli się jakie są możliwości finansowania, z jakimi trudnościami boryka się spółdzielnia i w jaki sposób jej członkowie radzą sobie z problemami.

W godzinach popołudniowych uczestnicy szkolenia odwiedzili Spółdzielnię Socjalną Osób Fizycznych „Fun Park”. Pośrodku lasu nad uroczym jeziorem dzięki dotacji z EFS i wspólnej pracy członków spółdzielni powstało miejsce oferujące niezapomnianą przygodę i zabawę - park linowy, wypożyczalnia kajaków, strzelnica, paintball i wiele innych rozrywek. Kilkoro uczestników wizyty wykazało się odwagą i pokonało podniebną trasę linową. Spacerując z ogromną determinacją po cienkiej kładce zawieszonej kilka metrów nad ziemią udowodnili, że „chcieć to móc”. Ci, którzy zdecydowali się pozostać na ziemi, podziwiali zręczność wspinaczy i dopingowali ich do wytrwałości. Niektórzy postanowili postrzelać na strzelnicy.

Drugiego dnia wizyty uczestnicy zapoznali się z działalnością kolejnej spółdzielni socjalnej „Sielska Kraina” i jej uroczymi mieszkańcami: kózkami, owcami, gąską i wspaniałymi końmi. Członkowie spółdzielni opowiedzieli, skąd pozyskali środki, jak przebiegał proces tworzenia spółdzielni, jakie formalności z tym się wiązały, podzielili się także wieloma praktycznymi wskazówkami i radami.

Na zakończenie wizyty uczestnicy projektu odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mirosławiu prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną Osób Prawnych „CUŚ” i wyruszyli w drogę powrotną do Kowali. Wzbogaceni w cenną, praktyczną wiedzę mogą przystąpić do działania. Wierzymy, że w Kowali wkrótce także powstaną spółdzielnie socjalne, a ich członkowie utworzą dla siebie miejsca pracy.

Wizyta studyjna odbyła się w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.