Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Postaw na rodzinę!

Gmina Kowala po raz trzeci włączyła się w realizację kampanii „Postaw na rodzinę!”. To kampania, w której wspieramy pozytywny obraz rodziny jako skuteczny sposób chronienia młodych ludzi przed alkoholem i używkami. Promujemy wśród młodego pokolenia szacunek dla osób starszych, podpowiadamy jak korzystać z mądrości dziadków i babć. Przy pomocy materiałów skutecznie wspieramy doskonalenie umiejętności rodzicielskich. Używamy prostych słów, by dotrzeć do każdego, a jednocześnie korzystamy z wiedzy najlepszych ekspertów.

Z działaniami zaplanowanymi do realizacji w ramach kampanii „Postaw na rodzinę!” dopasowujemy się do szkolnych programów i inicjatyw profilaktycznych.

Przede wszystkim stawiamy na edukowanie młodego pokolenia. W tym celu przeprowadzono warsztaty z uczniami klas pierwszych Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach. Poprowadziła je Pani Izabela Kolanowska– pedagog pracująca w Caritas Pallotyńska w Radomiu. Tematem warsztatów była profilaktyka uzależnienia od alkoholu, konsekwencje i przyczyny uzależnienia. Podczas spotkania rozdano dzieciom ulotki pod nazwą: „Podejmowanie decyzji”, „Jasne wyrażanie się”.

Docieramy też do rodziców. W kwietniu i w maju 2014r. organizowaliśmy wywiadówki profilaktyczne dla rodziców uczniów szkół podstawowych. Pani Izabela Kolanowska mówiła o dbaniu o prawidłowe więzi rodzinne jako skutecznym sposobie na mądre wychowanie młodego pokolenia. W trakcie spotkań rozdawano ulotki: „Przetwarzanie uczuć”, „Umiejętność utrzymywania dobrego nastroju”

 

Konferencja "Rodzina bliżej siebie"

W ramach kampanii w maju 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali odbyła się konferencja pod nazwą „Rodzina bliżej siebie”, która została włączona w tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny i objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji „Budowanie relacji w domu”  Mariusza Rudnickiego, „Rodzina widziana oczami dziecka” pedagoga Iwony Pietras, „Komunikowanie miłości w małżeństwie i rodzinie” ks. prof. Marka Dziewieckiego”, „Wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia systemu rodzinnego” terapeuty Joanny Kwaśnik, „Rozwój psychoseksualny dziecka w aspekcie funkcjonowania rodziców jako związku” dr Wiesława Sokoluka, „Karta Dużej Rodziny” dyrektora OPS w Grodzisku Mazowieckim Rafała Szczepaniaka, oraz „Asystent rodziny w gminie Kowala” Marzeny Zawadzkiej Hernik.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na rodzinę jako nasze wspólne dobro. Pozytywne wpływy wychowania w rodzinie są związane przede wszystkim z realizowanymi w rodzinie wartościami, wzajemną więzią uczuciową, pełnionymi rolami oraz wzorcami wzajemnego komunikowania się. Dobrej rodziny w procesie wychowania i wzrastania dzieci i młodzieży nie jest wstanie zastąpić nikt, dlatego polityka państwa oraz wszelkie działania instytucji samorządowych i organizacji pozarządowych powinny być nakierowane na pomoc udzielaną przede wszystkim rodzinie.

W czerwcu 2014r. w Publicznym Przedszkolu w Kowali zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne pod nazwą: „Wielki Słoń” dla dzieci i kadry pedagogicznej. Zajęcia przeprowadzili pracownicy z Fundacji Mederi – pomóżmy dzieciom z Warszawy. W trakcie warsztatów z dziećmi ćwiczono umiejętności społeczne, wzmacnianie poczucia własnej wartości, wyrażanie własnego zdania, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, stawianie granic, w tym również granic w kontaktach z innymi ludźmi. Zajęcia z kadrą pedagogiczną miały na celu doskonalenie umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka związanych z rozwojem dziecka. Mówiono o zapobieganiu, rozpoznawaniu i wczesnej interwencji w zespole dziecka krzywdzonego. Program realizowali psychologowie, a w trakcie spotkania z gronem pedagogicznym obecny był także prawnik.

 

Festyn "Postaw na rodzinę"

W czerwcu 2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich w Bardzicach odbył się też Festyn Rodzinny pod nazwą „Postaw na rodzinę!”. W trakcie festynu podziwialiśmy występy najmłodszych, podsumowaliśmy akcję „Mam talent”, gościliśmy zagranicznych gości prezentujących swą kulturę, taniec i tradycję, obejrzeliśmy pokaz sztuki walki w rytmie muzyki - capoeira. Młodsi uczestnicy korzystali z przygotowanych atrakcji: bawili się wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „Podwórkowe Anioły” przy chuście klanzy, puszczali bańki mydlane, próbowali swych sił w innych zabawach przygotowanych przez streetworkerów. Niewątpliwą atrakcją stała się również obecność dwóch służb mundurowych: Ochotniczej Straży Pożarnej i Policji. Dzieci mogły przymierzyć policyjne kamizelki, kaski, zrobić sobie odciski palców, posłuchać policyjnych i strażackich syren. W konkursach sportowych próbowały swych sił całe rodziny. Malowanie twarzy, balonowe zwierzątka cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych uczestników. W trakcie spotkania nie zabrakło też uczty dla podniebienia: pyszne ciasta, świeże owoce, podpłomyki, kiełbaski z grilla przyciągały swym kuszącym zapachem przybyłe osoby. Uwieńczeniem spotkania było rozstrzygnięcie konkursów: „Portret rodziny z przymrużeniem oka” oraz konkursu „Moja Rodzinka”. Specjalnie na tę okazję dzieci przygotowały kącik profilaktyczny rozdawano ulotki zakupione w ramach kampanii.

Promowaliśmy też wzmacnianie więzi rodzinnych i aktywne, wspólne spędzanie czasu podczas Międzypokoleniowego Rajdu Rowerowego w Maliszowie w lipcu 2014r. Wzięli w nim udział dzieci, młodzież rodzice, dziadkowie i sąsiedzi. Na pierwszym przystanku w Bardzicach na uczestników rajdu czekał pokaz zabytkowych rowerów i motocykli, na mecie czekali aktorzy z ,,Teatru Jasnego”, którzy przedstawili spektakl plenerowy pt: „Szewczyk Dratewka”. Pomysł wyjścia z teatrem do ludzi spotkał się z ogromną życzliwością i entuzjazmem ze strony wszystkich uczestników rajdu. Dzieci w sposób niebywale utalentowany przygotowały plakaty pt: „Rajd rowerowy”. Jury nagrodziło trzy pierwsze miejsca wspaniałymi nagrodami. Odbył się również pokaz talentów lokalnych w konkursie „Mam Talent”. Uczestnicy udowodnili nam jakie mają talenty wokalno-artystyczne mimo młodego wieku. Wyróżnione osoby zostały nagrodzone przez publiczność brawami, a przez organizatorów nagrodami. Odbyły się również konkursy rodzinne. Atrakcją była również obecność asp.szt. Mirosława Guzińskiego, który przygotował symulator jazdy motorem. Propozycja ta cieszyła się dużym powodzeniem, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W konkursie „Moja Wielka Rodzina” wygrała rodzina Chruślaków licząca 17 członków rodziny i rodzina Odzimkowskich w 15 osobowym składzie. Rodziny zostały obdarowane atrakcyjnymi rodzinnymi nagrodami. Podczas spotkania rodzinnego dzieci otrzymywały balonowe figury i poddały się malowaniu twarzy. Spotkaniu towarzyszyła gościnność mieszkańców, którzy przygotowali słodkie wypieki przygotowane przez gospodynie Maliszowa. Powodzeniem cieszyły się również kiełbaski z grilla i pyszny popcorn.

W ramach kampanii w październiku i listopadzie 2014r. będą realizowane jeszcze warsztaty profilaktyczne dla przedszkolaków z grup IV-V i uczniów szkół podstawowych.

Informacje o działaniach realizowanych w ramach kampanii będą na bieżąco ukazywały się na stronach internetowych Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.