Podsumowanie szkolenia z ekonomii społecznej
W deszczowy poniedziałek, 22 września, beneficjenci projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” odebrali dyplomy potwierdzające wiedzę i umiejętności zdobyte podczas szkolenia z przedsiębiorczości z elementami ekonomii społecznej. Szkolenie rozpoczęło się 2 kwietnia 2014, brało w nim udział 37 uczestników projektu (w ramach kontraktów socjalnych). Uroczystego wręczenia dyplomów dokonał prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych SIL, partnera Projektu.
Zakres tematyczny szkolenia obejmował zagadnienia związane z tworzeniem
i prowadzeniem spółdzielni socjalnych. Łącznie odbyło się 90 godzin warsztatów. Uczestnicy zapoznali się z procedurami zakładania i zarządzania spółdzielnią socjalną, podstawami rachunkowości podmiotów ekonomii społecznej, katalogiem dobrych praktyk. Na warsztatach poruszane były zagadnienia związane z tworzeniem biznesplanu, kreowaniem pomysłu i analizą potrzeb rynku w kontekście prowadzenia spółdzielni socjalnej, opracowaniem planu marketingowego, analizą SWOT, zatrudnianiem pracowników, dokumentacją kadrowo-płacową, rozliczeniami finansowymi w spółdzielni socjalnej - bilans, rachunek zysków i strat, kalkulacja przychodów i kosztów. W ramach szkolenia odbył się w lipcu dwudniowy wyjazd studyjny do Słupna, na którym uczestnicy zapoznali się z funkcjonującymi tam spółdzielniami socjalnymi.
Projekt „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.