Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Spółdzielnia socjalna – przepis na pracę

Uczestnicy projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” wyjechali w dniach 11– 12 października na dwudniową wizytę studyjną do Białegostoku. W mieście działa kilka spółdzielni socjalnych. W jednej z nich, restauracji Flow, serwującej wyłącznie potrawy bezmięsne i bezglutenowe, uczestnicy mieli okazję szczegółowo zapoznać się z powstaniem i rozwojem pomysłu na taką działalność.

 

Relacje z pobytu

Jedna ze współzałożycielek spółdzielni podzieliła się swoim doświadczeniem i wiedzą, opowiedziała o tym, jak zamiłowanie do zdrowego odżywiania przerodziło się w pomysł na działalność gospodarczą. Uczestnicy wizyty dowiedzieli się o pożyczkach i innych możliwościach finansowania podmiotów ekonomii społecznej. A najważniejsze, że mogli się przekonać na własne oczy, że chcieć to móc, a dobry pomysł i determinacja są gwarancją sukcesu.

Oprócz celu szkoleniowego wizyta na Podlasiu miała aspekt kulturowy. Jedna z uczestniczek wyjazdu spróbowała swoich sił w roli przewodnika turystycznego. Przygotowane wystąpienie bardzo podobało się zgromadzonym w autokarze słuchaczom. Być może jest to świetny pomysł na pracę zawodową.

Białystok to piękne miasto, zwane tyglem tradycji prawosławnych, katolickich, tatarskich, litewskich, ze względu na żyjących w harmonii i zgodzie mieszkańców różnych narodowości i wyznań. Pierwszego dnia wizyty uczestnicy odwiedzili monastyr i muzeum ikon w Supraślu oraz meczet tatarski w Kruszynianach, a wieczorem park wodny Tropikana.

Na zakończenie wizyty uczestnicy projektu odwiedzili Fundację Wspierania Kultury i Sztuki Teatr Narwal. Obejrzeli przedstawienie „Tadek Niejadek” i zapoznali się z ofertą teatru. Po obiedzie, pełni wrażeń i nowych pomysłów, uczestnicy wyjazdu wyruszyli w drogę powrotną do Kowali. Miejmy nadzieję, że pomysły i zdobyte doświadczenia przerodzą się w konkretne działania.

Szkolenie wyjazdowe do Białegostoku odbyło się w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.