Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Sklep na 6!

W dniu 16 października 2014r. w Urzędzie Gminy w Kowali odbyło się uroczyste spotkanie, podczas, którego dyplomami: Sklep na 6! zostali odznaczeni właściciele punktów sprzedaży napojów alkoholowych, którzy znają zasady sprzedaży osobom nieletnim oraz stosują je w praktyce.

 

Uczestników spotkania powitała koordynator Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Kowala. Wyjaśniła wszystkim zebranym jakie kryteria zastosowano przy wyłanianiu sklepów na 6! w 2014 roku. Wyróżnienie to otrzymały sklepy, których właściciele bądź sprzedawcy uczestniczyli w szkoleniu dla osób sprzedających i podających napoje alkoholowe w kwietniu 2014r., współpracujących z Ośrodkiem Pomocy Społecznej na rzecz osób i rodzin z problemem uzależnienia oraz ci, którzy uzyskali pozytywny wynik w badaniu pod nazwą „Tajemniczy klient”. Ponadto koordynator wyjaśniła wszystkim zgromadzonym, na jakie działania przeznaczane są środki z tzw. „korkowego”.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Kowala Sławomir Stanik, który podkreślił jak ważna jest współpraca rodziców, instytucji i przedsiębiorców na rzecz dzieci i młodzieży próbujących sięgać po napoje alkoholowe. Szczególnie należy wyróżniać prospołeczne postawy sprzedawców w dobie tak dużej konkurencji i walki o utrzymanie się na rynku. Mniejszy zarobek z powodu odmowy sprzedaży alkoholu osobie nieletniej niejednokrotnie przynosi większą korzyść, choć niematerialną, niż jego sprzedaż.

Kolejnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie dyplomów właścicielom punktów sprzedaży alkoholu. W tym roku byli to:

  1. Anna Parszewska – właścicielka Sklepu Spożywczo– Przemysłowego w Rożkach i Młodocinie Mniejszym,
  2. Artur Gierasiński- właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „ARTMAX” w Kowali– Kolonii,
  3. Sławomir Majak- właściciel Sklepu Spożywczo– Przemysłowego w Parznicach,
  4. Krystyna Kruk- właścicielka Sklepu Spożywczo– Przemysłowego w Maliszowie,
  5. Iwona Chełmińska– Woźniak– właścicielka marketu „Iwonka” w Kowali.

Podwójne gratulacje należą się Pani Annie Parszewskiej oraz Panom: Arturowi Gierasińskiemu i Sławomirowi Majakowi, którzy otrzymali dyplomy Sklep na 6! po raz drugi – pierwszy raz w 2013r.

Po wręczeniu dyplomów głos zabrała Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych– Pai Łucja Byzdra, która pogratulowała osobom nagrodzonym i zachęcała ich do dalszego poszerzania wiedzy podczas szkoleń dla sprzedawców napojów alkoholowych.

Następnie starszy specjalista pracy socjalnej– Wiesława Kowalska opowiedziała o działalności Punktu Konsultacyjno- Informacyjnego dla osób uzależnionych
i współuzależnionych działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej
w Kowali, gdzie osoby te mogą zwrócić się o poradę dotyczącą sposobów radzenia sobie z problemem alkoholowym, uzyskać informację na temat adresów odpowiednich placówek leczenia uzależnień, klubów abstynenckich i mitingów AA. Ponadto w Punkcie można uzyskać poradę psychologiczną, prawną oraz konsultacje z trzeźwym alkoholikiem. Pracownicy Punktu pomagają w znalezieniu odpowiedniej pomocy członkom rodzin dotkniętych problemem.

O profilaktyce pierwszorzędowej prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Urzędem Gminy, placówkami oświatowymi i świetlicami opowiadał pracownik socjalny– Małgorzata Woźniak. Przedstawiła działania realizowane w ramach ogólnopolskich kampanii: „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz „Postaw na rodzinę!”. Celem podejmowanych działań było nie tylko edukowanie poprzez ulotki, plakaty, realizowanie scenariuszy zajęć z uczniami, spotkania z rodzicami, organizowanie festynów rodzinnych, warsztatów, prelekcji, ale także nagradzanie zaangażowania i własnej inicjatywy uczniów. W ramach kampanii odbywały się konkursy, których laureatami byli przedstawiciele naszej młodzieży.

Następnie głos zabrała terapeuta uzależnień– Pani Barbara Strzelecka, która w ciekawy sposób opowiadała o pracy z młodzieżą uzależnioną od alkoholu, eksperymentującą z używkami. Pani Barbara przedstawiła szkody, jakie powstają w mózgu człowieka uzależnionego, fazy uzależnienia. Podkreśliła, że bardzo często problem nadużywania alkoholu ma swe źródło w rodzinie. Niejednokrotnie to rodzice przykładem pokazują dzieciom, że niemal wszystkim uroczystościom towarzyszy picie alkoholu. Takie wzorce otrzymuje młodzież, w taki sposób uczy się celebrować ważne chwile. Dlatego tak istotne jest stanowcze „nie” dla nieletnich próbujących kupić alkohol.

Właścicielom punktów sprzedaży, którzy znają te zasadę i stosują ją dziękujemy!