Konferencja „Otwórz oczy”
W dniu 3 grudnia 2014 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Kowali odbyła się konferencja poświęcona osobom niepełnosprawnym pod nazwą „Otwórz Oczy”. Organizatorami spotkania był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali we współpracy z Gminnym Zespołem Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Publiczną Szkołą Podstawową, im. Janusza Korczaka w Kowali.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy, pracownicy socjalni, asystenci osób niepełnosprawnych, asystenci rodzin, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, policjanci, przedstawiciele instytucji pracujących z osobami niepełnosprawnymi i na ich rzecz, w tym również mieszkańcy okolicznych gmin.
Konferencję poświęconą osobom niepełnosprawnym otworzyła kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali, a chwilę później zaprezentowała się w barwnych kolorach grupa artystyczna pod nazwą „Kapela z Leśnej” ze spektaklem muzycznym „Cygańska dola” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Pionkach. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Jerzego Furgi– Kierownika WTZ w Pionkach, który mówił o zakresie prowadzonych prac w warsztatach, sposobach finansowania, o uczestnikach; ich radościach i problemach, z którymi borykają się na co dzień, zakresie działalności społecznej. Następnie Włodzimierz Bojarski, jako rodzic dziecka niepełnosprawnego opowiadał jak radzić sobie z trudnościami i sprostać wyzwaniom, które stawia przed rodzicem niepełnosprawność jego dziecka. Eleonora Rosmańska Prezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Radomiu i Helena Kładko Vice Prezes PTSR bardzo ciekawie opowiedziały o swojej działalności oraz objawach i fazach choroby, także potrzebach osób nią dotkniętych. Mogły też zaprezentować nagrodę, którą otrzymały za rok 2014 Viventi Caritate- Żyjącemu Miłością dedykowaną biskupowi Janowi Chrapkowi w 13-ą rocznice jego śmierci. Monika Lipnicka Prezes Zarządu Fundacji Eco Textil mówiła o idei fundacji i o programie przyznawania rowerów dla niepełnosprawnych. Na zakończenie konferencji wystąpił Stanisław Kmiecik-artysta malarz, który nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec, zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez niego techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Artysta lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. W konferencji wzięła udział Pani Monika Kozdra mama malutkiej Marysi, której amputowano rączki. Walczy o zdrowie swojego dziecka. Mimo wielu przeciwności potrafi się uśmiechać. Skąd bierze siłę? Z każdego uścisku, ze słowa "mama", z tego, że jej córeczka żyje... Dziewczynka miała okazję wziąć udział w akcie twórczym Stanisława Kmiecika, starała się również przy pomocy nóg namalować swój własny rysunek.
Organizatorzy spotkania składają serdeczne podziękowania za życzliwość, zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu konferencji wolontariuszom z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy.
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i wpisane w działania projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna”.