Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Kapkazy kraina wymarłych czarownic

W dniach 22-23 maja grupa osób przygotowujących się do pracy w charakterze animatorów lokalnych w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna”  odbyła niezwykłą podróż do magicznej krainy położonej w sercu Gór Świętokrzyskich w Kapkazach, zwanej „Szkołą Wrażliwości”.

Niezwykłą szkołę prowadzą Ewa Skowerska-Kosmalska i Mariusz Kosmalski. Gospodarze przywitali uczestników, oprowadzili po swoim gospodarstwie, a następnie zaprosili do starej kamiennej obórki krytej strzechą, na warsztaty lepienia z gliny, gdzie wszyscy stworzyli własną glinianą bohaterkę z gminy Kowala – Białą Damę. Potem uczestnicy przeszli do „Laboratorium swojskiego smaku” u Pani Grażynki, gdzie piekli najprawdziwsze podpłomyki z chlebowego ciasta. Wszystkie wypieki zjedzono ze smakiem. Były jeszcze odwiedziny w stadninie koni- kucy u pewnego Holendra, który zamieszkał w Kapkazach. Nie zabrakło też zabaw na podwórku z koordynatorką odpowiedzialną za szkolenie wyjazdowe, Panią Beatą Domaszewicz, prezes Stowarzyszenia Podwórkowe Anioły. A wieczorem…wieczorem gospodarze zaprosili wszystkich do zaczarowanego teatru dla niepoznaki umieszczonego w stodole, gdzie przedstawili historię opartą na podaniach świętokrzyskich "O diable i Babie". Sztuka traktowała o tym jak baba świętokrzyska oszukała diabła. Spektakl był także okazją do zaprezentowania starych instrumentów muzycznych – liry korbowej i cytry. Na zakończenie pierwszego dnia odbyło się ognisko.

Drugi dzień rozpoczął się wyprawą w środek pól, tam gdzie stały gliniane dzbany zabezpieczające źródła wód, i gdzie można było wysłuchać opowieści o ich powstaniu. Po powrocie grupa miała okazję wziąć udział w wielu interesujących warsztatach i ćwiczeniach z pedagogiki zabawy. Odbyły się także zajęcia teatralne, na których można było nauczyć się pokonywania tremy. Dwie drużyny zaprezentowały ciekawe pomysły, a podczas prezentacji wykazały się różnorodnymi talentami. Na zakończenie pobytu, odbyły się warsztaty ceramiczne, gdzie grupa nabyła umiejętności zdobienia filiżanek.

Pogoda dopisała i warsztaty wyjazdowe bardzo się udały. A kto tu trafi, nawet przypadkiem, choćby na chwilkę, zechce tu wrócić ponownie...

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.