Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Wyjazd szkoleniowy do Wrocławia

W dniach 5– 7 czerwca uczestnicy projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali wyjechali na szkolenie wyjazdowe do Wrocławia celem zapoznania się z pracą spółdzielni socjalnych.

Pierwszym postojem był Gród w Byczynie. Zwiedzając tę gminę zawitaliśmy do wsi Biskupice, nad zalew Brzózki i przeszliśmy przez drewnianą bramę byczyńskiego grodu, aby w jednej chwili przenieść się w odległe czasy. Wszyscy mogli liczyć na niebanalną rozrywkę i ucieczkę od codziennej rzeczywistości. Gród zbudowany jest na wyspie i otoczony naturalną fosą. Na jego budowę zużyto ponad 1,5 tys. kubików drzewa modrzewiowego i zajmuje on obszar około 2 tys. m². W pobliżu nie ma żadnych zakładów przemysłowych, dlatego można cieszyć się i odpoczywać w zaciszu, na łonie przyrody. Uczestników powitał i prelekcję o Spółdzielni Socjalnej „Gród” wygłosił Prezes Andrzej Kościuk, który dobrze rozumie społecznego ducha spółdzielni socjalnych i założenia reintegracji osób marginalizowanych. Opowiadał o zadaniach na chwilę obecną, o planach, działaniach rozpoczętych i pomysłach, które sprawdziły się, ale również przeszkodach. Dawał dobre rady, jak pokonać różne trudności. Następnie uczestnicy udali się na warsztaty pod okiem instruktorów w średniowiecznym grodzie:

- czerpanie papieru, nauka rzutu włócznią, toporem i nożem,

- kręgle średniowieczne, tkactwo na deseczkach,

- nauka tańca dawnego, wyrób świec,

- zwiedzanie komnaty strachu

Po warsztatach dla uczestników czekał staropolski obiad w karczmie, a popołudniu wycieczka dotarła do Hotelu Tumskiego we Wrocławiu.

Następnego dnia grupa udała się do Spółdzielni Socjalnej „Panato”, gdzie Paulina Ograbisz – menager spółdzielni opowiedziała o historii i usługach jakie oferuje spółdzielnia. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa mogła wziąć udział w warsztatach sitodrukowania toreb z grafiką Ostrowa Tumskiego, a druga uczestniczyła w pokazie cuppingu czyli alternatywnej metodzie parzenia kawy, degustacji naparów oraz wysłuchano prelekcji na temat kaw, gatunków, sposobów rozpoznawania ziaren o wysokiej jakości. Następnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej- jednego z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych, "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Po obejrzeniu pięknego obrazu i wysłuchaniu historii jego powstania grupa udała się na obiad do kolejnej już Spółdzielni Socjalnej „Dakini– restauracji „Dobra Karma”, gdzie prezes opowiedział o specyfice spółdzielni. Kolejnym punktem wyjazdu był spacer po Wrocławiu – przejście trasą wycieczkową od Ostrowa Tumskiego do Rynku.

Niedziela rozpoczęła się od wizyty w Spółdzielni Socjalnej „Kołowrotek” – gdzie można było wziąć udział w warsztatach z technik dekoratorskich pt. „Batik” – jest to jedna z najstarszych technik zdobienia tkanin. Po warsztatach czekała nas miła niespodzianka – wizyta w ZOO we Wrocławiu i Afrykarium. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tam 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne mogliśmy podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona była Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentowały krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Uczestnicy mogli podziwiać żyrafy, zebry, małpy, tygrysy, słonie i inne dzikie zwierzęta. Po ekscytującym dniu grupa udała się na obiad i w drogę powrotną do Kowali.

Warsztaty wyjazdowe zorganizowano w ramach projektu „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodki Pomocy Społecznej.