Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Sąsiedzkie spotkanie w Trablicach już za nami

Prezentacja rękodzieła artystycznego, występ lokalnego zespołu rockowego, animacje dla dzieci - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na uczestników Spotkania Sąsiedzkiego „Pawim Okiem”, które odbyło się 1 sierpnia przy Domu Pamięci ks. Kotlarza w Trablicach.

 

Takiej plenerowej imprezy w Trablicach jeszcze nie było! Plakaty, ogłoszenia płynące z kościelnej ambony, zapowiedzi na portalu społecznościowym i w lokalnym serwisie internetowym prowadzonym przez radnego z Trablic Pawła Lisa zachęcały do uczestnictwa w wydarzeniu organizowanym z myślą o społeczności Trablic i Zenonowa. Promocja spotkania okazała się skuteczna. Mimo upalnego popołudnia mali i duzi mieszkańcy sąsiadujących wsi licznie zgromadzili się na placu przy starej plebanii.

Kolorowe balony, pawie pióra i dźwięki muzyki przyciągały uwagę przechodniów. Wywieszony na płocie transparent informował o zbliżającej się tuż tuż imprezie. Uroczyste rozpoczęcie festynu odbyło się kilka minut po 14. Na otwarciu pojawił się Zastępca Wójta Gminy Kowala Dariusz Bulski. W rolę konferansjerów wcielili się radni Rady Gminy Kowala Paweł Lis i Marcin Jakubiak oraz kierownik GOPS w Kowali.

Wyjątkowymi gośćmi spotkania byli lokalni artyści, którzy w specjalnie wydzielonej strefie prezentowali swój dorobek twórczy. Okazuje się, że w Trablicach i okolicy nie brakuje talentów. Pan Karol Kwapisz pokazywał jak działa drukarka 3D. Państwo Byzdrowie przywieźli do Trablic ręcznie robione ikony, a także bibeloty wykonane metodą decoupage. Można było także podziwiać odchodzące już w zapomnienie gobeliny, które od kilkunastu lat tworzy Pani Grażyna Kruk. Kolekcję haftowanych obrazów zaprezentowała Pani Hanna Parszewska. Do kupienia była także ręcznie robiona biżuteria – bransoletki i naszyjniki autorstwa Pani Anny Kornatek. Zwiedzający stoiska nie przechodzili obojętnie obok prac Pań Natalii Lis i Aleksandry Lament, które wystawiały swoje ulubione fotografie, grafiki, szkice i obrazy. Pan Przemysław Wójtewicz prezentował własnoręcznie robione przedmioty dekoracyjno- użytkowe z metalu.

Z kolei na scenie występowały talenty taneczne i wokalne. 10-letni Błażej Nowak z Trablic zatańczył hip-hop, a jego młodsza siostra z koleżanką zaśpiewały swoje ulubione piosenki. Następnie na scenie pojawiły się siostry Wesołowskie – Olga i Magda, które wykonały piosenki z repertuaru znanych artystów polskich. Ostrzejsze dźwięki popłynęły z głośników, gdy scenę opanowali członkowie lokalnego zespołu młodzieżowego „Sam se gram se i śpiewam se”.

Spotkanie sąsiedzkie obfitowało w wiele bezpłatnych atrakcji dla najmłodszych. Animatorzy malowali twarze i kolorowali włosy, pokazywali jak robić duże bańki mydlane oraz rzeźby z balonów. Dzieci mogły też wziąć udział w zajęciach manualnych i spróbować swoich sił w kaligrafowaniu ptasim piórem. Nie zabrakło zabaw z chustą edukacyjną, kalamburów i konkursów plastycznych z nagrodami. Zbijanie wieży z kubeczków to konkurs zręcznościowy, którego autorem był mały trabliczanin i jego mama, a ciasteczka, które upiekł były nagrodami w tej zabawie. Brawo za inicjatywę! Zorganizowana była również wystawa prac dzieci ze Słoneczka i Dziecięcego Raju.

Jedną z atrakcji, która wzbudziła największe emocje była fotobudka. Każdy uczestnik spotkania mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w zabawnej stylizacji. Czekanie w długiej kolejce wcale nie zniechęcało ani dzieci ani dorosłych.

Na uczestników festynu czekała jeszcze jedna niespodzianka. Animatorzy z GOPS-u specjalnie na spotkanie w Trablicach przygotowali przedstawienie na podstawie bajki Ezopa „Paw i Junona” z udziałem publiczności. Aktorzy do spektaklu byli wyłaniani z tłumu.

Na spotkaniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Pyszne ciasta i ciasteczka upiekły mieszkanki gościnnych Trablic. Również do częstowania się kiełbaskami z grilla i kaszanką nie trzeba było nikogo namawiać.

Termin spotkania zbiegł się z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę W i w Trablicach zawyła strażacka syrena upamiętniająca dramatyczne wydarzenia sprzed 71 lat. Minuta ciszy i wspólne odśpiewanie Roty było oddaniem hołdu poległym w walce z niemieckim okupantem mieszkańcom stolicy.

Po chwili refleksji na scenie pojawił się pan Jerzy Ratyński ze swoimi rymowankami. Jego występ kończył sobotnie spotkanie. Niektórym mieszkańcom trudno było pogodzić się z faktem, że to już koniec wspólnej zabawy i pytali o kolejną.

Zadowalająca frekwencja na „Pawim Okiem” tylko utwierdziła organizatorów w przekonaniu, że mieszkańcy takiego sąsiedzkiego spotkania potrzebowali i należy je kontynuować w następnych latach

Spotkanie organizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali w ramach Programu Aktywności Lokalnej wraz z radnymi i mieszkańcami Trablic oraz Zenonowa. Partnerem w organizacji spotkania było Stowarzyszenie „Magis“ oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala.