Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

„Postaw na rodzinę!”

Już cztery lata Gmina Kowala aktywnie realizuje działania w ramach kampanii profilaktycznej: „Postaw na rodzinę!”. Jej celem jest promowanie więzi rodzinnych jako najskuteczniejszej metody chroniącej młode pokolenie przed alkoholem i używkami.

Działania zaplanowane do realizacji w ramach kampanii „Postaw na rodzinę!” zostały uzgodnione podczas spotkania koordynatora Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z dyrektorami placówek oświatowych z terenu gminy Kowala. Hasło tegorocznej edycji kampanii to: „Poznajmy się lepiej!”.

O włączeniu się w kampanię informowano poprzez rozmieszczenie plakatów z hasłem najnowszej edycji w placówkach oświatowych, świetlicy, bibliotece, Ośrodku Pomocy Społecznej. Informacja została też umieszczona na tablicy w Urzędzie Gminy w Kowali.

Pierwszym działaniem profilaktycznym w szkołach podstawowych były przeprowadzone w kwietniu 2015r. wywiadówki z rodzicami uczniów szkół podstawowych z pedagogiem - Panią Izabelą Kolanowską. Hasłem przewodnim spotkań z rodzicami było: „Poznajmy się lepiej!”. Wywiadówki miały na celu zwrócenie uwagi rodziców na to, by starali się poznawać potrzeby, zainteresowania własnych dzieci, by wspólnie spędzali czas. Wzajemne zainteresowanie, troska pozwolą ustrzec młode pokolenie przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Podczas spotkań rozdawano ulotki „Ustalmy zasady. Spiszmy rodzinną umowę” oraz „Jak rozmawiać z dzieckiem”.

Kolejne działanie to warsztaty z uczniami klas czwartych i piątych szkół podstawowych przeprowadzone w dniach od 6 do 31 maja 2015r. Celem warsztatów było nabycie przez dzieci wiedzy na temat uzależnień. Podczas zajęć uczniowie poznali ich rodzaje, mechanizmy, fazy i konsekwencje. Mieli możliwość swobodnej wypowiedzi na temat tego, jakie skutki pociąga za sobą uzależnienie zarówno dla osoby chorej, jak i dla jej bliskich. Posługując się przykładami z życia codziennego prowadząca w ciekawy sposób przedstawiła młodzieży, co się dzieje z człowiekiem nadużywającym substancji psychoaktywnych, jak łatwo można stracić kontrolę nad własnym życiem. Jednocześnie zwróciła uwagę na najważniejsze wartości: zdrowie i miłość. Dzięki nim życie człowieka ma sens, choroba zaś uniemożliwia racjonalne kierowanie własnym zachowaniem i powoduje krzywdę u osób najbliższych. W czasie warsztatów uczniowie brali udział w ćwiczeniach praktycznych obrazujących, jak trudno wyrwać się z sideł uzależnienia. Podczas warsztatów rozdawano ulotki zakupione w ramach kampanii: „Ustalmy zasady. Spiszmy rodzinną umowę” oraz grę: „Rodzinne domino”.

W czerwcu 2015r. odbyły się warsztaty pod nazwą: „Wielki Słoń” w klasach 0 Publicznej Szkoły Podstawowej, im. Janusza Korczaka w Kowali oraz Publicznej Szkoły Podstawowej, im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach. Zajęcia poprowadzili specjaliści z Fundacji Mederi – Pomóżmy Dzieciom z Warszawy. Ich celem było kształtowanie prawidłowych postaw społecznych, zapobieganie zjawisku przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej, zapobieganie zachowaniom ryzykownym i szkodom wynikającym z problemów występujących wśród dzieci i młodzieży, podniesienie poziomu wiedzy na temat form i sposobów radzenia sobie w sytuacjach przemocy i agresji. Zajęcia składały się z 4 bloków tematycznych. Dzieciom były prezentowane konkretne sposoby radzenia sobie w sytuacji gdy np. czują lęk, złość. Ćwiczenia obejmowały również elementy treningu zastępowania agresji dostosowane do wieku. Po zakończeniu cyklu spotkań każde dziecko otrzymało certyfikat, który zawierał tematy spotkań i propozycje działań, zachowań w trudnych sytuacjach. Podczas zajęć seminaryjno – wykładowych dla kadry pedagogicznej doskonalono umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka związanych z rozwojem dziecka, mówiono o tym, jak zapobiegać oraz rozpoznawać i interweniować w sytuacji gdy mamy do czynienia z dzieckiem krzywdzonym.

Działaniem skierowanym do mieszkańców gminy Kowala była zorganizowana w dniu 13 kwietnia 2015r. w ramach kampanii „Postaw na rodzinę!” konferencja pod nazwą.: „Bądź kochany w rodzinie i bezpieczny w domu”. Myślą przewodnią konferencji było zagadnienie przemocy w rodzinie, szczególnie przemocy seksualnej, jakiej doświadczają niektórzy członkowie rodzin, także próba zrozumienia problemu i znalezienia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób na nią reagować i jak jej zapobiegać. Spotkanie miało miejsce w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach. W konferencji wzięło udział ponad 120 osób, a wśród nich osoby od lat działające na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej i zasłużone w tym obszarze. Zaproszeni goście to przedstawiciele Urzędu Gminy, pracownicy socjalni, kuratorzy, radni gminy Kowala, sołtysi, pedagodzy, nauczyciele, wolontariusze, Babski Club oraz mieszkańcy gminy. Wykładowcy mówili o przemocy nieprzypadkowej, o aktach godzących w osobistą wolność jednostki lub przyczyniających się do fizycznej lub psychicznej szkody osoby, wykraczającej poza zasady wzajemnych relacji małżeńskich, o konfliktach oraz przemocy seksualnej we współczesnym świecie. Jako pierwszy wystąpił Luis Alarcon Arias prezes Stowarzyszenia „Niebieska Linia”, temat wykładu brzmiał: „Praca z osobą dotkniętą przemocą”. W dalszej kolejności wystąpili dr n. med. Wiesław Czernikiewicz z tematem: „Sprawcy przemocy seksualnej wobec dzieci”, lek. med. Sławomir Jakima z wykładem: „Przemoc seksualna w rodzinie”, dr Remigiusz Kijak z prezentacją: „Przemoc seksualna wobec osób niepełnosprawnych” oraz Sędzia Dorota Tarka: „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie”. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały konferencyjne oraz certyfikat potwierdzający udział.

Kampanię „Postaw na rodzinę!” promowano również podczas czwartego Międzypokoleniowego Rajdu Rowerowego w Maliszowie w lipcu 2015r. Wzięli w nim udział dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie i sąsiedzi. Na trasę rajdu wyruszyło 3 grupy cyklistów. Każdy team miała swojego lidera. Nad ich bezpieczeństwem czuwała policja i strażacy. Najmłodsza uczestniczka rajdu miała 5 lat, a najstarszy cyklista 72. Najliczniejszą ekipę stanowili młodzi mieszkańcy Maliszewa. W Kowali na mecie 12-kilometrowej trasy na cyklistów czekała "Karawana" czyli Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji z bogatą ofertą artystyczną dla całej rodziny. Kiedy uczestnicy rajdu odpoczywali, do występu na scenie przygotowywał się Teatr Bajlandia ze spektaklem dla najmłodszych "Awanturka z leśnego podwórka”. W międzyczasie wolontariusze z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Klanza przygotowywali rodzinne animacje. Udział w nich był bezpłatny. Szeroki wachlarz różnego rodzaju zabaw, gier czy zajęć manualnych sprawił, że zarówno dorośli jak i dzieci znaleźli coś dla siebie. Do wzięcia udziału w przygotowywaniu scenek dramowych, strojów, scenografii, a następnie prezentacji na scenie nie trzeba było nikogo namawiać. Tuż przed spektaklem rodzinnym zamykającym sobotnią imprezę odbył się pokaz talentów lokalnych, w którym wzięło udział dwie osoby. Uczestniczki "Szansy na sukces" zaśpiewały swoje ulubione piosenki. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami, a Kierownik GOPS wręczyła im nagrody. Kilka minut po godzinie 20 rozpoczęła się pantomima "Komedianci". Spektakl wystawiany przez aktorów Teatru Mimo był ukoronowaniem emocjonującej soboty.

Przed nami kolejne działania do realizacji w ramach kampanii:

Wrzesień 2015r.

  • festyn „Postaw na rodzinę!” w Młodocinie Mniejszym,
  • Dożynki Powiatowe w Kowali.

Październik 2015r.

  • inauguracja projektu „Archipelag skarbów” w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach,
  • warsztaty dotyczące profilaktyki narkomanii w klasach VI szkół podstawowych i klasach I gimnazjum z Panią Mirosławą Grzeszczyk.
  • wywiadówki profilaktyczne w klasach VI szkół podstawowych i klasach I gimnazjum z Panią Mirosławą Grzeszczyk.

Informacje o działaniach realizowanych w ramach kampanii będą na bieżąco ukazywały się na stronach internetowych Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.