Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Kowala czytała "Lalkę"

W sobotę, 12 września br. społeczność gminy Kowala przyłączyła się do czwartej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, w czasie której czytano "Lalkę" Bolesława Prusa. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Środowiskowej "Szansa"   przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali.

 

W sobotnie popołudnie uczestnicy gminnego Narodowego Czytania, za sprawą czytanej "Lalki", mogli przenieść się do Warszawy czasów   końca XIX wieku. Sprzyjał temu   wystrój świetlicy i atmosfera jaka towarzyszyła temu wydarzeniu. Dzięki charakterystycznym dla epoki pozytywizmu rekwizytom takim jak samowar, lampa naftowa   czy cylinder   można było poczuć się jak w salonie u samego Stanisława Wokulskiego – głównego bohatera powieści Prusa. W trakcie spotkania w Kowali pojawiła się nawet Izabela Łęcka, która ubrana w balową suknię przysłuchiwała się fragmentom "Lalki".

Wspólnie odczytano cztery wybrane odcinki powieści.   Gospodarzem spotkania był nieznany nikomu XIX –wieczny dżentelmen, podobno prosiła go o to kierownik GOPS w Kowali. Narodowe Czytanie otworzył Zastępca Wójta Gminy Kowala – Dariusz Bulski czytając pierwszy fragment utworu. Po nim mikrofon przejęła Małgorzata Grzesiak – polonistka Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowali, następnie Jarosław Słomka – sołtys Kowali i Paweł Lis – radny Trablic. Wśród osób czytających prusowską "Lalkę" nie mogło zabraknąć przedstawicieli Klubu Seniora i Babskiego Klubu działających przy ośrodkui. Na scenie pojawili się kolejno: Maria Woźniak, Bogdan Stanik, Zofia Kiełek, Maria Woźniak, Małgorzata Falińska i Zofia Mąkosa. Następnie książkę do rąk wzięli wolontariusze: Henryka Więcaszek i Paulina Łapczyńska oraz młodzież z PG w Parznicach. Powieść czytały również mieszkanki Maliszowa – Agnieszka Pietruszka i Wiesława Wisińska. Jeden z końcowych fragmentów powieści przeczytała Katarzyna Szczepanik z Organizacji Pozarządowej "Klaudyny", a Pan Artur Kurowski – mieszkaniec Rudy Małej w przerwie między odcinkami opowiadał publiczności zebranej w "Szansie" o modzie męskiej z końca XIX w. Uwagę odbiorców skupił także na swoim wyglądzie. Trudno było przejść obojętnie nie zauważając jego eleganckiej stylizacji utrzymanej w duchu czasów Prusa.

Dla uatrakcyjnienia Czytania zorganizowany był konkurs z treści "Lalki". Tylko uważni słuchacze mogli liczyć na nagrody. Zwycięzcy konkursu przekazali na ręce pracownika Publicznej Biblioteki w Kowali swoje nagrody – 2 egemplarze "Lalki" B. Prusa. Narodowe Czytanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami.

Organizatorami tegorocznego spotkania z twórczością Prusa   było Stowarzyszenie Rozwoju Społecznego Magis, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społęcznej w Kowali i Biblioteka Publiczna w Kowali.

Tydzień wcześniej - 5 września tegoroczną edycję Narodowego Czytania zainaugurowała Para Prezydencka. Przed publicznym odczytaniem fragmentu tego wybitnego dzieła w warszawskim Ogrodzie Saskim Andrzej Duda powiedział:

- Ogromnie się cieszę, że po raz czwarty spotykamy się na Narodowym Czytaniu. Chciałbym móc powiedzieć, że to nie jest już tylko zwyczaj, że to już jest taka nasza tradycja. To czytanie, które odbywa się w całej Polsce, jest ważne i piękne, przede wszystkim dlatego, że nas jednoczy. Jest to niezwykle ważne dlatego, że przypominanie, zapoznawanie się z tymi najważniejszymi pozycjami literatury polskiej, z klasyką, to kontynuacja z jednej strony naszej tradycji, a z drugiej strony budowanie więzi. Bo to właśnie wielkie powieści jak "Lalka" opisują życie naszego narodu na przestrzeni wieków – podkreślał prezydent.
Jak wskazał Andrzej Duda "Lalka" nie tylko pokazuje jak wyglądało życie Polaków w tamtych odległych czasach, ich przemyślenia i troski, ale także myśl patriotyczną, która w okresie zaborów, cały czas trwała, płonęła w sercach na najróżniejsze sposoby. - To właśnie te karty powieści są dziś przez nas czytane, zapewniają nam ciągłość - ciągłość pamięci o naszje historii, dziadkach, o tym jak żyli, jakie były ich marzenia, a tym jak wtedy wyglądała Warszawa, o tym jak wtedy wyglądały polskie ziemie – wyjaśniał Andrzej Duda. - Ta ciągłość, która buduje wspólnotę, która pozwala się jej zespalać jest dla nas czymś niezwykle ważnym. Niech trwa. Niech trwa dzięki "Lalce" – zakończył.

Z kolei Pierwsza Dama podkreślała, że zapoczątkowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Narodowe Czytanie jest wspaniałą inicjatywą, którą należy kontynuować. - Przede wszystkim musimy dbać o trwały rozwój czytelnictwa w Polsce. Bo przecież z czytania książek płyną same korzyści. Jest to nie tylko poszerzanie wiedzy, wzbogacanie języka, czy budowanie tożsamości narodowej, ale jest to po prostu czysta przyjemność i bardzo dobra forma spędzania czasu wolnego – mówiła Agata Duda.
Podkreślała też, że duży wpływ na popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży ma najbliższe środowisko – rodzina, szkoła, koledzy, koleżanki.

Pierwsza Dama zaapelowała, by sięgać do książek nie tylko tego jednego dnia, a przez cały rok. - Czytajmy naszym dzieciom, czytajmy w gronie znajomych, polecajmy sobie książki nawzajem i motywujmy innych do czytania – mówiła małżonka prezydenta.          

 

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.