Szkolenie: „ Porozumienie bez Przemocy” w gminie Kowala
Zespół Interdyscyplinarny realizujący zadania w zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Kowala był organizatorem szkolenia pod nazwą: „ Porozumienie bez Przemocy- zrozumieć siebie – zrozumieć drugą osobę”, które odbyło się w dniach 29-30 w świetlicy środowiskowej w Kosowie. Szkolenie prowadziła Agnieszka Pietlicka- certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, uczennica Marshalla Rosenberga , która odkrywa porozumienie od ponad 10 lat – w Polsce , Niemczech, w Szwajcarii, we Francji i USA.
Podczas dwudniowych warsztatów trenerka poruszyła problem przemocy podczas porozumiewania się, uczyła jak posługiwać się obserwacją. Zwróciła uwagę na pojęcie potrzeb, na to jak radzić sobie z własnymi uczuciami, jak formułować prośby. Podczas zajęć omówiono również różnice między empatią a innymi formami słuchania. Uczestnicy brali udział w ćwiczeniach praktycznych mających na celu zwrócenie uwagi na własne potrzeby, ale także potrzeby swojego rozmówcy. W szkoleniu wzięło udział szesnaście osób, w tym członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, przedstawiciele oświaty, służby zdrowia i policji.
Porozumienie bez przemocy przyczynia się do wysokiej jakości kontaktu ze sobą i z innymi ludźmi, wzmacnia lub pomaga odbudować więzi międzyludzkie, ułatwia codzienną komunikację oraz łagodzi nieporozumienia i pozwala poznać samego siebie. Więcej na ten temat można znaleźć pod linkiem:
https://fundacjajera.files.wordpress.com/2014/04/marshall-rosenberg-porozumienie-bez-przemocy.pdf
Porozumienie Bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC), porozumienie współczujące, w skrócie PBP to sposób porozumiewania się opracowany przez M. B. Rosenberga, który dzięki skupieniu uwagi na pewnych aspektach komunikatu rozmówcy oraz własnego (mianowicie na uczuciach i potrzebach), a także specyficznym formom posługiwania się językiem, pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu w jakiejkolwiek formie, psychicznej lub fizycznej. PBP jest formą dialogu, na który składają się dwie fazy: empatia - wysłuchanie rozmówcy z głębokim współczuciem oraz szczere wyrażenie siebie. Formalnie każda z tych faz składa się jeszcze z czterech elementów: spostrzeżenia (pozbawione własnych osądów i interpretacji), uczucia (emocje odseparowane od myśli), potrzeby, prośby (wyrażone w sposób jasny i konkretnie, bez żądań).
Składamy serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosowie za udostepnienie sali na szkolenie.
Zadanie zrealizowano w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2015.