Profilaktyka w szkołach z terenu gminy
W dniach 1-19.11.2015r. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas VI szkół podstawowych z terenu gminy, klas I gimnazjum oraz wywiadówki dla rodziców. Poprowadziła je Pani Mirosława Grzeszczyk – terapeuta, przedstawiciel Służby Zdrowia, od 14 lat pracująca z osobami uzależnionymi od narkotyków w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu.
Tematem zajęć były narkotyki i dopalacze. Prowadząca podczas warsztatów z uczniami rozmawiała o tym, czym jest narkomania, o rodzajach narkotyków, dopalaczy oraz przyczynach, etapach i konsekwencjach uzależnienia. Odbyły się ćwiczenia praktyczne związane z powyższą tematyką. Omówiono szkody powstałe w organizmie człowieka spowodowane zażywaniem środków odurzających.
Podczas spotkań z rodzicami prowadząca nawiązując do swych obserwacji, doświadczenia, a także zajęć z uczniami omówiła najważniejsze, najbardziej aktualne kwestie związane z uzależnieniem. Mówiła o tym, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakim wieku młodzież sięga po środki uzależniające, myślimy, że naszych dzieci to nie dotyczy, że jest jeszcze za wcześnie. Tymczasem do oddziału, w którym prowadząca prelekcje pracuje trafiają już nawet dziesięciolatkowie po pierwszym kontakcie z dopalaczami. Tłumaczyła, jak w prosty sposób rozpoznać, że dziecko jest pod wpływem środków odurzających, jak działają testy dostępne w aptekach, po jakim czasie od zażycia środków można je wykryć w organizmie człowieka. Zwracała uwagę na najbardziej popularne dopalacze, ich ceny na lokalnym rynku, a także miejsca, gdzie można w Radomiu je kupić. Mówiąc o skutkach zdrowotnych ich zażywania posługiwała się konkretnymi przykładami ze swojego wieloletniego doświadczenia oraz najnowszymi wynikami badań naukowych. Podważyła panujący wśród młodych dziewcząt pogląd, że zażywanie narkotyków skutecznie wpływa na odchudzanie.
W trakcie wywiadówek rodzice mieli możliwość zadawania pytań, z czego chętnie korzystali. Toczyły się ożywione dyskusje, min. na temat tego, jak rozmawiać z dziećmi o narkotykach, dopalaczach, jak się do takiej rozmowy przygotować, po jakie treści sięgać. Prowadząca mówiła o popularnych stronach internetowych, gdzie można znaleźć ciekawe informacje o pułapce uzależnienia, posłuchać wypowiedzi, świadectw byłych narkomanów, np. https://www.youtube.com/watch?v=fqJ33omnBm4
Działanie realizuje Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2015r.