Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Drzwi otwarte w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin

OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ  TRZEŹWOŚCI W 2012 roku

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości przypada na 2 kwietnia 2012

 

W dniu 02-04-2012 roku Punkt Konsultacyjno Informacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali ogłasza całodzienny dyżur pt. „ Punkt otwartych drzwi”. Można będzie uczestniczyć  w grupie samopomocowej dla osób uzależnionych od alkoholu /otwartej/, konsultacji z trzeźwym alkoholikiem oraz z pracownikiem socjalnym- koordynatorem Punktu. Można będzie się dowiedzieć o chorobie alkoholowej i sposobach jej leczenia, otrzymać adresy zakładów lecznictwa odwykowego.         

 

Dyżur pt „PUNKT   OTWARTYCH   DRZWI”  rozpoczyna się o godz.9.00  w dniu 2 kwietnia 2012 r. na świetlicy środowiskowej ”Szansa” i trwać będzie do godziny 15.00.   Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Ogólnopolskie  Porozumienie Związków i Regionalnych Stowarzyszeń Abstynenckich reaktywowało Ogólnopolski Dzień Trzeźwości. Dzień ten w tym roku przypada na 2 kwietnia.                   

 

Jak mówi prof. J. Melibruda wiek XXI  jest wiekiem uzależnień. Najpopularniejszym środkiem odurzającym jest alkohol. Picie jest wszechobecne, występuje w życiu towarzyskim, a także zawodowym. Towarzyszy radościom, smutkom, złości. Pijemy wtedy, kiedy rodzi się dziecko, kiedy bierzemy ślub, gdy ktoś umiera, przy każdej okazji. Pijemy w weekend, w dni powszednie i w różnych okolicznościach. Pijemy zbyt dużo, zbyt często i od najmłodszych lat. Granica wieku pierwszej inicjacji alkoholowej znacznie się obniża, a co za tym idzie szybciej społeczeństwo nabywa nawyków rozładowania różnych emocji poprzez picie alkoholu. Ponieważ nadużywanie alkoholu sprzyja utrwalaniu się bezrobocia, wzrostu przemocy, przestępczości, naruszenia prawa i porządku publicznego, naruszeniu prawa przez nietrzeźwych kierowców, naruszanie prawa związane z obrotem alkoholem poprzez sprzedaż nieletnim i nietrzeźwym. Należy zadać sobie pytanie – co ja jako obywatel tego kraju mogę zrobić, aby alkohol nie zbierał takich „plonów”, szczególnie wśród młodych ludzi, czy muszę w swojej rodzinie pielęgnować chore tradycje takie jak toasty z różnych okazji za zgodą rodziców wznoszone przez dzieci, czy chociażby śpiewania „a kto z nami nie wypije…..”, itp.?,!!!.              

 

Z tego względu wprowadzane  dni trzeźwości są bardzo cenne, aby zwrócić uwagę na narastający problem picia alkoholu i zagrożenia z tego wynikających. Jest to okazja do promocji zdrowych form spędzania wolnego czasu jako działań  rehabilitacyjnych i profilaktycznych zarazem. Dla decydentów, środków masowego przekazu jak i obywateli naszego kraju jest to moment na refleksję, okazję głębszego zastanowienia się nad tym , jaką rolę alkohol odgrywa w naszym życiu. Mamy nadzieję, że ten dzień stanie się ważnym elementem promocji ruchu abstynenckiego i propagowania idei trzeźwości jako normy społecznie akceptowanej.