Program profilaktyczny: „ Wielki Słoń” w gminie Kowala
Zespół Interdyscyplinarny realizujący zadania w zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w gminie Kowala był organizatorem szkolenia pod nazwą: „ Wielki Słoń”, które odbyło się w dniach 15-22 czerwca 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Młodocinie Mniejszym oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Kończycach Kolonii. Szkolenie prowadziła wyspecjalizowana kadra (prawnik, lekarz, psycholog, pedagog) Fundacji Mederi Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” z Warszawy.
W ramach realizacji programu przeprowadzone zostały zajęcia dla dzieci - służące ćwiczeniu umiejętności społecznych, wzmacnianiu poczucia własnej wartości, wyrażaniu własnego zdania, stawianiu granic oraz radzeniu sobie w trudnej sytuacji (lęki), prowadzone przez pedagoga, terapeutę, autora i realizatora programów z zakresu profilaktyki przemocy rówieśniczej, programów profilaktycznych w przedszkolach Iwonę Łabajczyk oraz psychologa Leszka Murawskiego.
Zajęcia edukacyjno- wykładowe prowadzone przez pedagoga, socjoterapeutkę, terapeutę rodzinny (Systemowa Terapia Rodzin) Agnieszkę Koczyk, dr n. med., pediatrę, patologa Joannę Cielecką – Kuszyk, prawnika, mediatora w sprawach rodzinnych Małgorzatę Majchrzak, dla wychowawców i pracowników szkoły poświęcone zapoznaniu ich z symptomatologią zespołu dziecka krzywdzonego oraz procedurami interwencyjnymi w przypadku podejrzenia bądź diagnozy krzywdzenia dziecka w rodzinie w kontekście nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2010 roku.
Edukacyjno- warsztatowe dla rodziców dzieci uczęszczających w programie przybliżające m.in:
- etapy rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym (m.in. potrzeby fizjologiczne, negatywizm, upór, onanizm, fantazje)
- pielęgnację, dietę i zapobieganie występowaniu niektórych chorób
- czynniki wzmacniające, stymulujące rozwój dziecka
- najbardziej charakterystyczne zaburzenia rozwojowe ( zaburzenia koncentracji uwagi, jąkanie)
- brak samodzielności, lęki, agresja
- czynniki ryzyka przy opóźnieniu rozwoju dziecka, kary i nagrody jako metody wychowawcze,
- bezpośrednie i odległe skutki stosowania traumatyzujących metod wychowawczych,
- procedury interwencyjne.
Zadanie zrealizowano w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016-2018.