Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Bieg dla Niepodległej

Start tegorocznej Sztafety wyruszył punktualnie o godz. 11:11 z dwóch miejsc: I grupa wystartowała spod Pomnika lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Kowali. Trasa przebiegła przez Kowalę -> Dąbrówkę Zabłotnią (Pomnik upamiętniający walki z wojskami carskimi w 1863r.) -> Rożki (Pomnik ku czci 15 Polaków powieszonych przez hitlerowców 12 października 1942, gdzie dołączyła grupa II z Trablic) ->Augustów -> Kowalę Kolonię. II grupa wyruszyła z Trablic spod Domu Kotlarza. Trasa przebiegała przez Ludwinów (do sklepu koło przejazdu) -> Kowalówkę -> następnie drogą powiatową nr 733 (Augustów) do stacji w Rożkach.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości na krzyżówkach w Kowali uświetniło tematyczne przedstawienie muzyczne uczniów PSP w Kowali pod kierunkiem Pana Marka Zdyba. Uroczystego otwarcia Sztafety w Kowali dokonała Sekretarz Gminy Kowala-Alina Szczęśniak, który przypomniał zgromadzonym czym jest współczesny patriotyzm. Na pamiątkę sztafety w naszej gminie ułożono przy pomniku w Dąbrówce Zabłotnej kolejny kamień pamięci z wyrytymi słowami wybitnego Polaka, które będą uzupełniane kolejno w następnych latach, a w rezultacie złożą się one na pełny cytat jego wypowiedzi.

Sztafetę w Trablicach rozpoczął Wójt Gminy Kowala – Tadeusz Osiński, a poprowadził ją Pan Paweł Lis- radny Trablic.

W biegu wzięli udział wolontariusze Gminnego Centrum Wolontariatu, w tym Szkolne Koła Wolontariatu z Kowali, Kończyc- Kolonii, Młodocina Mniejszego i Parznic, sportowcy i strażacy, seniorzy Klubu Seniora, pracownicy i klienci Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wychowankowie świetlic: ,,Szansa” w Kowali oraz klub sportowy ,,Judo”, klub sportowy ,,Zorza”, mieszkańcy gminy Kowala. W sztafecie gościli również wolontariusze projektu Szlachetna Paczka z Rejonu Wierzbica i okolice. Ubrani w charakterystyczne czerwone koszulki z flagami i transparentami promowali mądrą pomoc osobom i rodzinom najbardziej potrzebującym w okresie zbliżających się świąt. Każdy uczestnik Sztafety otrzymał odblask w barwach biało-czerwonych i patriotyczny kotylion. Nad bezpieczeństwem uczestników biegu czuwali strażacy Oddziału Gminnego Związku OSP w Kowali oraz policjanci Komedy Miejskiej Policji w Radomiu.

Na najbardziej wytrwałych biegaczy czekało wiele pyszności, a wśród nich grillowa kiełbaska, biały barszcz, gorąca herbata oraz wiele wypieków, m.in. bułeczki, chleb, ciasta pączki, bułki słodkie. W tym roku Dzień Niepodległości połączono z Dniem Kuchni Polskiej Do akcji przyłączyły się piekarnie i cukiernie z naszej gminy: Piekarnia i Cukiernia MAK p. Kościelniaka z Kowali, Piekarnia p. Matygi z Trablic i Piekarnia p. Chełmińskiej z Kotarwic. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom Sztafety, osobom prywatnym i instytucjom, które przyczyniły się do prawidłowego przebiegu Dnia Niepodległości w naszej gminie oraz zapewniły smaczny poczęstunek. Zapraszamy za rok.

Sztafeta zorganizowana we współpracy z Urzędem Gminy w Kowali, Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, Stowarzyszeniem Rozwoju Społecznego „Magis” oraz Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali.

Sztafeta wpisana w Program Rozwoju i Promocji Wolontariatu w Gminie Kowala na 2016r.