Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

Prelekcja o bezpieczeństwie

Seniorzy z Klubu Seniora wraz z członkiniami Babskiego Clubu mieli okazje uczestniczyć w spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa. Zostało ono zorganizowane dzięki inicjatywie Joanny Kutkowskiej, prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Prelekcja odbyła się w czwartek, 23 marca 2017 roku w Świetlicy Środowiskowej „SZANSA” w Kowali.

Spotkanie odbyło się ze strony Rządowego Programu Razem Bezpieczniej, w ramach którego opracowano nowy program profilaktyczny pod nazwą „B&N – czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”. Program skierowany jest do Seniorów, ale również do dzieci.

Tematem przewodnim wykładu było bezpieczeństwo osób starszych. Prowadząca dzieliła się z uczestnikami najważniejszymi spostrzeżeniami, metodami radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz przestrzegała w szczególności przed oszustwami, w szczególności tak popularnymi jak: kradzież „na wnuczka”. Dodatkowo podczas spotkania Seniorzy mieli okazję dowiedzieć się o przyczynach zdarzeń drogowych, skutkach starzeniu się organizmu, w kategoriach uczestnika ruchu drogowego.

Niezwykle ciekawą częścią spotkania był przeprowadzony eksperyment. Studentka, uczestnicząca w prelekcji, przebrała się w specjalny strój, który miał spowodować, iż jej ruchy będą ograniczone i spowolnione. Był to Symulator Odczuć Osoby Starszej, który został udostępniony dzięki uprzejmości Instytutu Transportu Samochodowego z Warszawy.

Miało to naśladować ruchy osób w starszym wieku. Pozwoliło to uczestnikom lepiej zrozumieć zachowania osób starszych w niebezpiecznych sytuacjach.

Po wykładzie wszyscy uczestnicy, przy herbacie i ciastku, mogli zadawać pytania dotyczące profilaktyki bezpieczeństwa i odpowiednich zachowań, aby nie zagrażać swojemu zdrowiu.

NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI I INFORMACJE UDZIELONE UCZESTNIKOM SPOTKANIA:

  • Każdy z nas z wiekiem doświadcza pewnych zmian, ale starzejemy się w różnym tempie.
  • Polskie prawo traktuje wszystkich kierowców tak samo, niezależnie od wieku.
  • Każdy posiadacz prawa jazdy może prowadzić samochód tak długo na ile kondycja pozwala mu na zachowanie zasad bezpieczeństwa.
  • Każdy kierujący pojazdem powinien brać odpowiedzialność, za styl swojej jazdy, ponieważ dla bezpieczeństwa na drodze nie ma żadnej taryfy ulgowej.
  • Kierowców w wieku senioralnym zachęca się do regularnych badań wzroku i słuchu oraz częstych konsultacji z lekarzem rodzinnym.