Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

Dzień Czyściocha w Józefowie

W dniu 2 maja na terenie wsi Józefów (sołectwo Bardzice) przeprowadzono akcję „Dzień Czyściocha”. Mieszkańcy sprzątali „krzyżówki”, przystanek oraz przydrożne rowy w stronę Bardzic i Bukowca. Uzbierano kilka worków śmieci. Najwięcej było szklanych i plastikowych butelek.

Grupa mieszkańców wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Kowala Tadeuszem Marczykowskim i panią sołtys Marią Skorżą we wtorek sprzątała najbardziej zabrudzone tereny Józefowa, które są jednocześnie wizytówką wioski i jej mieszkańców. Działanie zorganizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali w ramach OSL (Organizowania Społeczności Lokalnej) przy wsparciu Centrum Wolontariatu i Urzędu Gminy w Kowali.

Wśród czyściochów nie zabrakło najmłodszych mieszkańców Józefowa. Dzieci z dużym zaangażowaniem porządkowały swoją okolicę. Konkurs na eko-zabawkę jednogłośnie wygrała kilkuletnia Maja, która z pomocą mamy zrobiła lalkę z plastikowych nakrętek.

Ekologiczna akcja zakończyła się grillem i wręczeniem pamiątkowych dyplomów. Piekąc kiełbaski, mieszkańcy rozmawiali o zbliżającym się festynie, wychowaniu dzieci w dobie komputerów i smartfonów oraz o zdrowym odżywianiu.

Sponsorem worków, rękawiczek oraz kiełbasek był Urząd Gminy, który zadbał również o upominki dla czyściochów. Konkurs na najliczniejszą rodzinę biorącą udział w sprzątaniu wygrali państwo Krakowscy.

Dziękujemy mieszkańcom Józefowa za udział w akcji. Szczególne podziękowania kierujemy do pani sołtys, u której na podwórku odbył się poczęstunek.

Jeżeli będzie taka potrzeba, akcja „Czyścioch” odbywać się będzie cyklicznie! To dobra praktyka.

„Dzień Czyściocha” odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Ziemi.

W „Dzień Czyściocha” na terenie naszej gminy co roku angażują się Szkolne Koła Wolontariatu, które sprzątają okolice szkoły. W tym roku w akcję włączyły się Kluby Wolontariusza przy: PSP w Kowali, PSP w Kończycach- Kolonii, PSP w Młodocinie Mniejszym, PSP w Bardzicach, PG w Parznicach, Świetlica ,,Szansa”.

Centrum Wolontariatu serdecznie dziękuję wszystkim czyściochom, tym małym i tym dużym.