Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

„Grunt to dobre wychowanie”

Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali zostali zaproszeni do Akcji „Czyścioch”. Akcję organizował Wójt Gminy Kowala. Zaproszenie zostało przyjęte. Poprosiliśmy, aby dołączyli do nas seniorzy z Klubu Seniora, wolontariusze z Klubu Wolontariusza, członkowie grup AA oraz Klienci ośrodka i członkowie naszych rodzin.

 

28 kwietnia, w dzień wolny od pracy porządki robiono w sześciu miejscowościach: Kowali, Mazowszanach, Trablicach, Bardzicach, Młodocinie Mniejszym i Kończycach - Kolonii. Efektem akcji było kilkadziesiąt worków zebranych śmieci.

 

W Kowali spotkała się duża grupa osób zdecydowanych do tego, aby dać przykład dbałości o swoje otoczenie pozostałym mieszkańcom gminy, którzy z pewnością przyłączą się do nas w kolejnych latach. Byli z nami:

Wojciech Ćwierz - koordynator akcji „Czyścioch" na terenie Gminy Kowala, drużyna strażaków ochotników z Kowali dowodzona przez Mariana Góreckiego, grupa dzieci ze szkoły w Kowali kierowana przez panie: Iwonę Pietras i Ewę Krześniak, wolontariusze - gimnazjaliści z Parznic pod opieką pani Eweliny Strycharskiej, osoby współpracujące z punktem konsultacyjno - informacyjnym pod opieką pani Wiesławy Kowalskiej, emeryci z Klubu Seniora w Kowali.

 

Tego dnia aktywni byli wszyscy pracownicy ośrodka. Mieliśmy również transparenty: „Sprzątaj razem z nami- gminy mieszkańcami!”, „Czyść i sprzątaj- z nami zostań!”

 

Udział w akcji był również czasem na obserwację i chwilę zastanowienia. Dlaczego wokół nas jest tyle śmieci chociaż każda miejscowość wyposażona jest w kosze, każda rodzina posiada umowę na odbiór śmieci z posesji, wszyscy cenimy kulturalne zachowania i tego uczymy nasze dzieci i młodzież, a edukacja szkolna od najmłodszych lat wyposażona jest w tematy dotyczące ekologii, także konieczności i wagi segregacji śmieci.

 

Jeśli my sprzątamy to kto tu śmieci…!?

 

Po dwóch godzinach sprzątania przyszło nam do głowy: "Lepiej nie śmiecić niż zbierać śmieci" . Aby taka postawa stała się naturalnym stylem życia, potrzebna jest świadomość społeczna, za którą my dorośli jesteśmy w szczególny sposób odpowiedzialni. Nastolatek powinien wiedzieć, że jego pomoc, jego dobrze rozumiane ekologiczne podejście do otaczającego świata nie jest w XXI wieku kwestią wyboru. Jest koniecznością! Nastolatek może i wie, ale zastosuje wiedzę wtedy, gdy będzie obserwował konsekwentne zachowanie u osób dorosłych, nie tylko nauczycieli.

 

Przypomnijmy sobie, że:

 

  • karton po napoju rozkłada się 10–30 lat,
  • puszka po konserwie 40–80 lat,
  • puszka aluminiowa po napoju 50–100 lat,
  • jednorazowa torba foliowa 100–120 lat,
  • opona samochodowa 300–500 lat,
  • butelka plastikowa 500–1000 lat,
  • butelka szklana kilka tysięcy lat.

 

Nie ma zasadniczej różnicy między papierem rzuconym na podłogę w operze, na dywan we własnym M-4 czy na ściółkę w lesie. Dobrze wychowany, wrażliwy człowiek nie zrobi tego – nawet jeśli nie ma pojęcia o funkcjonowaniu ekosystemu…a „Kropla kultury znaczy więcej niż ocean rozumu”.

 

Akcję „Czyścioch” zakończyliśmy w bardzo miłej atmosferze przy sponsorowanej kiełbasce z grilla.

 

Akcja udała się nie tylko dlatego, że zebraliśmy wiele worków śmieci, również dlatego, że pokazaliśmy sobie własne zaangażowanie w sprawy lokalne i z pewnością nasze przekonanie o wadze czystego otoczenia znacznie się utrwaliło.