Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

Centrum Wolontariatu z Kowali u radomskich strażaków

W dniu 24 maja grupa wolontariuszy należąca do Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Celem wizyta był udział w projekcie „Bezpieczny Dom” oraz zwiedzanie radomskiej jednostki.

Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu przeznaczono specjalne pomieszczenia, które zgodnie z wytycznymi zaadaptowane zostały na typowe mieszkanie. Dzięki temu układowi uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć między innymi z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla. Wolontariusze dowiedzieli się także jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem. Dowódca jednostki opowiadał również jak wygląda codzienna praca na służbie, co bardzo interesowało gimnazjalistów. Oglądanie wozów i sprzętu strażackiego zrobiło na wolontariuszach duże wrażenie. Zwiedzanie straży zakończyło się pamiątkowym zdjęciem przy Pomniku Poległych Strażaków przy ul. Traugutta w Radomiu. Wolontariusze byli bardzo zadowolona z udziału w projekcie „Bezpieczny Dom”. Mamy nadzieję, że to szkolenie zapisze się w świadomości uczestników i w przyszłości zaowocuje poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku gdy rzeczywiście przyjdzie zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami.

Czy wizyty w straży pożarnej przekonała któregoś z wolontariuszy do tego zawodu, a raczej służby? Zobaczymy za kilka lat!
Wyjazd był wpisany w Program Rozwoju i Promocji Wolontariatu w Gminie Kowala na 2017 rok.