Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

„Cudowne Ogrody” integrują środowisko i pokolenia

Za nami kolejna edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. W dniu 30 maja na Muszli w Kowali odbyła się IV odsłona „Cudownych Ogrodów”, których organizatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowal, Urząd Gminy Kowala oraz Centrum Wolontariatu. Spotkanie poprowadził znany i lubiany Pan Wojciech Szymański. Piękna pogoda była dodatkowym atutem tego artystycznego wydarzenia.

Kowala gościła osoby niepełnosprawne, które przyjechały zaprezentować na scenie swoje talenty. Na Muszli wystąpiło 7 grup – z Radomia, Jedlanki, Szydłowca, Pionek i Młodocina Większego. Były śpiewy, tańce oraz pantomima. Gości powitał Zastępca Wójta Gminy Kowala Dariusz Bulski i Przewodniczący Rady Gminy Kowala Tadeusz Marczykowski. O historii „Cudownych Ogrodów” opowiadała Marta Derlatka.

Pierwsza na scenie pojawiała się grupa „FOKS” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Radomiu przy Polskim Związku Niewidomych prezentując etiudę teatralną „Martwa papuga”. Następnie widownia oglądała występ pantomimiczny „Sen o Alicji” w wykonaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych „Pozytywni” z Młodocina Większego. Koło muzyczne z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu zaprezentowało swoje umiejętności taneczne w krótkim show „Zumba, zumba, hej”.

„Pozytywnie Zakręceni” ze Środowiskowego Domu Samopomocy z ul. Dzierzkowskiej w Radomiu gościli w Kowali po raz pierwszy, prezentując miłosną pantomimę „Bez Ciebie”. Kolejne wystąpienie miała Grupa „Przyjaciele” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedlance, która wprowadziła widownie świat muzyki disco polo przedstawiając występ wokalno- teatralny „Roztańczone Disco Polo”. Grupa „Sezam” z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawny z Szydłowcu pod opieką Pana Zygmunta Klepaczewskiego zaprezentowała występ wokalny. Tegoroczną uroczystość zakończył występ „Kapeli z Leśnej” reprezentującej Warsztaty Terapii Zajęciowej z Pionek przedstawiając prezentacją muzyczną „Hej morze, nasze morze”.

Każdy występ był głośno i długo oklaskiwany. Wszystkie grupy artystów zostały nagrodzone ręcznie zdobionymi wazonami. W cieniu na artystów czekał słodki poczęstunek oraz grill.

W imprezie wzięło udział ok. 260 osób. To jedno z największych wydarzeń organizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali, a w środowisku osób niepełnosprawnych z regionu radomskiego jest uroczystością rozpoznawalną i lubianą.

Przy współpracy z Centrum Wolontariatu działającym przy GOPS Kowala udało się zorganizować wspaniałą imprezę integrującą środowisko osób niepełnosprawnych z mieszkańcami gminy Kowala. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli Klubu Seniora, uczniów PSP Kowala, przedszkolaków oraz dzieci ze świetlicy „Szansy” i „Klubu Malucha”.

Niesamowita atmosfera przeglądu to zasługa nie tylko artystów i publiczności, ale także prowadzącego. Pan Wojciech Szymański to profesjonalista, który co roku skrada serca naszych gości. Życzliwość, szczery uśmiech i łagodne usposobienie to cechy które go wyróżniają i za które kochają go uczestnicy „Cudownych Ogrodów”.

Uroczystość została zorganizowana w ramach Gminnego Programu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Starszych w Gminie Kowala na 2017r.