„Postaw na rodzinę!” w Mazowszanach
W dniu 8 maja 2012r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mazowszanach odbyła się kolejna wywiadówka profilaktyczna z rodzicami uczniów klas IV – VI
Przybyłych rodziców powitała Dyrektor Szkoły – Pani Irena Falkiewicz. We wstępie nawiązała do idei i profilaktycznego znaczenia prowadzonej przez Gminę Kowala Kampanii. W dalszej części zebrania głos zabrała terapeutka uzależnień pracująca w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali – Pani Barbara Strzelecka. Głównym tematem spotkania było podkreślenie roli rodziców w wychowaniu dzieci jako skutecznego sposobu ochrony przed uzależnieniami. To od rodziców zależy jak dziecko postrzega świat, to oni stają przed trudem odpowiedzi na ich pytania.
Odpowiedzi rodziców kształtują emocjonalność dziecka, jego obraz świata, własnych możliwości. Poprzez rodzinę dziecko uczy się otaczającego świata.
Dlaczego dzieci zadają pytania?
- Żeby dowiedzieć się czegoś nowego
Czy chcesz, by ktoś inny niż rodzice objaśniał im świat?
Dzieci potrzebują rozmowy i poczucia, że mamy czas na bycie razem. Od tego ile poświęcimy im uwagi zależy nasza przyszłość. Wiemy, że decyzje naszych dzieci zależą w dużym stopniu od tego, co zdołamy im przekazać.
Rodzice po urodzeniu dziecka stawiają w domu kufer, do którego przez kilkanaście lat składają posag na życie. Wkładają tam różne rzeczy – wartościowe i mniej wartościowe. Zwykle chcą dla dziecka jak najlepiej, ale dopiero w wieku dojrzewania okazuje się, które rzeczy wkładane do skrzyni były dobre, a które niepotrzebne.
Dlatego poświęcajmy czas na to, by wkładać do kufra tylko to, co wartościowe.
- Żeby sprawdzić, czy są ważne
Istotne jest inwestowanie w bliskość z dziećmi. Można wtedy usłyszeć od dziecka ważny komunikat: jesteś moim oparciem.
- Żeby pokazać: jesteśmy tutaj!
Bliskie relacje z rodzicami chronią przed robieniem głupstw. Zawsze można prosić ich o radę i pomoc. Rodzice uczą dzieci, że trzeba uważać na siebie. Uczą życia i pomagają zrozumieć świat.
- Żeby usłyszeć: kocham Cię!
Im częściej dzieci słyszą te słowa z ust rodziców, tym bardziej czują się dowartościowane. Dlatego też wskazane jest powtarzanie dzieciom: kocham Cię! jak najczęściej.