Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

Święto Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej w dn.1.10.2017r.

Festiwal Ziemniaka już po raz siedemnasty odbył się w Muzeum Wsi Radomskiej. Klub Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali również uczestniczył w tym tradycyjnym święcie, biorąc jednocześnie udział w konkursie na potrawę z ziemniaka.

Danie, które zdobyło mnóstwo komplementów przygotowała Pani Elżbieta Kiraga. Był to Przekładaniec ziemniaczany Babuni. Jednak to nie był jedyny miły akcent w konkursie, ponieważ drugą potrawę zaprezentowała członkini Klubu Seniora – Walentyna Błeszyńska, która wystąpiła z ramienia Zespołu ,,Niezapominajki”, działającego na terenie naszej gminy. Przygotowane danie nosiło nazwę Bacany. Czteroosobowemu jury przewodniczył Karol Okrasa, który oceniał smak tradycyjnych potraw, ale również prezentację dań. Ważne były również walory zapachowe oraz związek produktów z regionem.

Jak zauważył sam kucharz, danie te – przenoszą wszystkich degustatorów w czasie, bowiem wielu pamięta je z dzieciństwa, kiedy przyrządzane były przez mamy i babcie. Podczas prezentacji potraw, naszym seniorom kibicowała koordynator Klubu Janina Łapczyńska oraz licznie zgromadzeni członkowie Klubu.

Pierwsze miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Załawie za kluski ziemniaczane po załawsku, tak zwane: trepy. Karol Okrasa pogratulował jednak wszystkim uczestnikom, doceniając ich kunszt i zamiłowanie. Zaznaczył również, że dzięki takim inicjatywom rola ziemniaka w kuchni zostanie doceniona i podkreślona, bowiem to właśnie o ziemniaku mówi się, jako o „królu ziemniaku”. Jesteśmy więc szczególnie dumni z tak wspaniałej reprezentacji na konkursie o randze powiatowej, Panie bowiem pokazały się z jak najlepszej strony, szczególnie jeśli chodzi o ich talent kulinarny.