Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

Święto Ziemniaka w PSP Bardzice

We wtorek, 10 października uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bardzicach wzięli udział w jesiennym festynie, podczas którego wszystko kręciło się wokół ziemniaka - konkursy plastyczne, pogadanka, występy artystyczne, zawody sportowe, nawet nagrody i oczywiście poczęstunek. Były ziemniaki pieczone w ognisku i placki ziemniaczane.

Sprzyjająca pogoda pozwoliła na sprawne przeprowadzenie wtorkowej zabawy. Festyn rozpoczął się o godz. 11 na placu przy szkole. Spotkanie poprowadził dyrektor szkoły – Arkadiusz Bazydło. Po przywitaniu gości przez konferansjera, uczniowie recytowali wiersze i rymowanki poświęcone ziemniakowi. Największe brawa za występy dostały przedszkolaki. W Święcie Ziemniaka uczestniczyli także zastępca wójta Gminy Kowala Dariusz Bulski i przewodniczący Rady Gminy Kowala Tadeusz Marczykowski. Panowie wzięli udział w konkursie na najdłuższą ziemniaczaną obierkę. Zadanie nie było wcale łatwe, ponieważ musieli to zrobić tępymi nożami. Następnie Barbara Matychniak reprezentująca Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego opowiedziała dzieciom skąd ziemniaki przywędrowały na polskie stoły i dlaczego warto je jeść. Centrum Wolontariatu przy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali zasponsorowało dla dzieci nagrody w 2 konkursach plastycznym – „Wykopki” i przestrzennym - „Ziemniaczany ludzik”. Dzieci zostały nagrodzone rodzinnymi grami „Gorący ziemniak”, puzzlami oraz breloczkami. Dzieci chętnie wzięły udział w zawodach sportowych rozgrywanych na szkolnym boisku. Kibicom dużo radości sprawiło dopingowanie kolegów i koleżanek w „trójboju ziemniaczanym” i tarciu ziemniaków. O dodatkowe atrakcje zadbały animatorki z GOPS-u czyli malowanie buzi, modelowanie balonów i duże bańki mydlane. Ponad 90 dag - to waga ziemniaka, którego przyniosła jedna z uczennic na konkurs na największego ziemniaka. Tak wielkie okazy rzadko można spotkać w sklepach. Święto Ziemniaka nie mogło odbyć się bez pieczonego ziemniaka. Gorące, serwowane z odrobiną soli bardzo smakowały dzieciakom. Stowarzyszenie z Józefowa na bieżąco smażyło placki ziemniaczane, które każdy zjadał z apetytem. Było też coś na słodko. Ciasta również przygotowały mieszkanki Józefowa. Inicjatorem wydarzenia była Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali. Spotkanie współorganizowali: Publiczna Szkoła Podstawowa w Bardzicach, Stowarzyszenie „Nasza wieś Józefów” oraz sołtys sołectwa Bardzice. W przygotowania zaangażowany był dyrektor, nauczyciele i uczniowie placówki, ich rodzice oraz wikariusz miejscowej parafii.
Święto Ziemniaka było wpisane w działania OSL (Organizowania Społeczności Lokalnej), które prowadzi GOPS w Kowali. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.