Konferencja: „Spójrz inaczej, otwórz się na innych”
W dniu 5.12.2017r. w Domu Weselnym „Złoty dworek” w Kowalówce odbyła się konferencja pod nazwą: „Spójrz inaczej, otwórz się na innych” skierowana do mieszkańców gminy Kowala oraz przedstawicieli służb pracujących na rzecz rodzin. Honorowy patronat nad konferencją objął Wójt Gminy Kowala – Tadeusz Osiński. Wydarzeniu medialnie patronowało Radio Plus Radom.
Przybyłych gości przywitała Pani Ewelina Strycharska – zastępca kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali, organizator konferencji.
Następnie głos zabrał Pan Artur Wachowicz, tetraplegik, działacz społeczny, twórca internetowy, inicjator motywacyjno-podróżniczego projektu Tetrotrip Europa. Pan Artur opowiadał o swoim życiu, pokonywaniu barier, spełnianiu marzeń. Mówił jak wiara, miłość i determinacja pomagają cieszyć się życiem.
Kolejnym gościem konferencji była Pani Anna Sakławska- Kober, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych Pozytywni. Pani Anna była inicjatorem pomysłu założenia placówki Warsztatów Terapii Zajęciowej. Od 2013r. jest kierownikiem Warsztatów. Swoje obowiązki wykonuje z niebywałą pasją i zaangażowaniem. Chętnie oddaje się pracy społecznej na rzecz drugiego człowieka. Ze szczególną troską traktuje problemy niepełnosprawnych, a także innych potrzebujących, głównie mieszkańców wsi Młodocin.
Następnie wystąpiła Pani Mirosława Grzeszczyk, terapeuta, od 16 lat pracująca z osobami uzależnionymi od narkotyków w pododdziale terapii uzależnień od środków psychoaktywnych w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu. Pani Mirosława wygłosiła prelekcję pod nazwą: „Nadużywanie alkoholu a problem przemocy w rodzinie”. Mówiła o uzależnieniach, problemach z nich wynikających, a także o tym, jaki wpływ ma uzależnienie na funkcjonowanie całej rodziny, w tym dzieci.
Konferencję prowadził Pan Marek Mudant, certyfikowany specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, emerytowany funkcjonariusz Policji, specjalista Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Węgrowie. Od ponad 12 lat pracujący z osobami doznającymi przemocy i z osobami stosującymi przemoc, Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego. Pan Marek wygłosił również prelekcję pod nazwą: „Przemoc wobec osób niepełnosprawnych i starszych”, podczas której opowiadał o uprawnieniach tej grupy osób, ich możliwościach, omówił procedurę „Niebieskiej Karty”, poinformował gdzie mogą uzyskać pomoc w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie.
Konferencję uświetniły występy artystyczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Młodocinie Mniejszym oraz występ muzyczny Pawła Mosiołka, muzyka, wokalisty, autora mini-albumu “Nie dla czasu”. Pan Paweł występował m.in. na RMF Maxxx Festiwal w Opolu, gdzie zdobył drugie miejsce w Polsce. Podczas Muzycznych Kazików zajął pierwsze miejsce w dwóch kategoriach: jako wokalista oraz za utwór: „Skrzydła nadziei”. Zdobył nagrodę Prezydenta Miasta Radomia. W programie „Szansa na sukces” śpiewając utwór zespołu "Pectus" zdobył wyróżnienie. Gość takich programów jak „Dzień dobry TVN”, czy „Pytanie na śniadanie”. Wystąpił także na Eska Summer City, jak również na innych prestiżowych imprezach.
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali materiały dydaktyczne.
Składamy serdeczne podziękowania kadrze i uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej w Młodocinie Mniejszym za przygotowanie upominków dla uczestników konferencji.
Działanie realizowane w projekcie pod nazwą: „Aktywna Rodzina fundamentem życia społecznego i zawodowego” w ramach osi priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem”, działania 9.1 „Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zgodnie z RPO WM na lata 2014 – 2020 oraz Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017r.