Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

,,Rodzinny Dzień Dziecka z Biało – Czerwoną w Tle"

,,Rodzinny Dzień Dziecka z Biało – Czerwoną  w Tle” miał miejsce 3 czerwca pod patronatem wójta gminy Kowala. O godzinie 13.00 na terenie parku za urzędem gminy w Kowali odbyło się przedstawienie historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych,,Na pierwszej linii frontu, Kowala w latach 1914-1918’, które zostało uroczyście otworzone przez Pana Dariusza Bulskiego – zastępcę wójta gminy Kowala. Widowisko było prowadzone przez Pana Przemysława Bednarczyka - historyka, który z zainteresowaniem i pasją opowiadał o czasach I wojny światowej na terenie gminy Kowala i okolic.

Każdy uczestnik widowiska otrzymał kotylion i flagę biało- czerwoną, ponieważ tegoroczny Dzień Dziecka przypada w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O godz. 15.00 widownia przeniosła się na muszlę przy boisku sportowym, gdzie na każde dziecko czekało wiele darmowych atrakcji. Zanim zabawa ruszyła pełna parą, Pan Tadeusz Osiński - wójt gminy Kowala złożył dzieciom serdeczne, pełne uśmiechu i słońca życzenia, a następnie zaprosił do aktywnego udziału w imprezie.

I tak kolejno na scenie pojawili się młodzi artyści, mieszkańcy gminy Kowala, a wśród nich na scenie zaprezentowało się Przedszkole Publiczne z Kowali- grupa Smerfy, PSP z Bardzic wykonała poloneza, następnie wystąpiły Cheerleaderki z PSP z Kowali, kolejno PSP z Młodocina Mniejszego z zespołem „Wesołe nutki” i tańcem „Ostatni mazur” oraz taniec,,Krakowiak”. Zespół gimnastyczny z Klubu Sportowego Quick wykonał układ Piratki, Wojowniczki, Holidays i Laleczki. Natomiast PSP z Mazowszany zatańczyła poloneza „Pożegnanie ojczyzny” i własną kompozycję, PSP z Kończyc przygotowało specjalną niespodziankę w formie przedstawienia „Rodzice dzieciom”. Następnie swoje wystąpienie miała Szkoła Tańca,,Idol, potem PSP i PG z Parznic – zawodnicy Judo Kowala zaprezentowali sportowe sztuki walki. Występy młodych zakończyli tanecznie wychowankowie świetlicy Szansa z Kowali. Każdy młody artysta otrzymał biało-czerwoną opaskę na rękę i słodycze, zasponsorowane przez wójta gminy Kowala. W międzyczasie na scenie odbywał się konkurs rodzinny szycia flagi, który poprowadziło Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowalaa nagrody ufundował IPN Radom oraz Park Trampolin Jump Word z Radomia. Śpiewającego otwarcia i zakończenia spotkania dokonała uczennica PSP w Kowali- Paulina Chełmińska. Nad całością sceniczną panował Pan Artur Kurowski.

Warto nadmienić, że w namiocie urzędu gminy, Publiczna Biblioteka z Kowali prezentowała wystawę publikacji poświęconych gminie Kowala. Tam też można było otrzymać niektóre z publikacji ofiarowanym przez Przystanek Historia IPN ( Izba Kotlarza w Trablicach). Opiekę medyczną zapewnił SP ZOZ z Kowali. Natomiast OSP z terenu gminy Kowala i Posterunek Policji prezentowali sprzęt i dbali o porządek na imprezie.

Organizatorem i sponsorem strefy rodziny był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy dla dzieci przygotowali zamek dmuchany, bumberbal, strzelnicę laserową, bańki mydlane, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka, działania plastyczne, gry i zabawy animacyjne.W strefie smaków wolnościsponsorami byli rodzice i dyrektorzy zPSP Kowala, Parznice, Kończyce, Bardzice, Młodocin Mniejszy, Mazowszany oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, gdzie można było  między innymi spróbować smaków z dzieciństwa rodziców, babć i dziadków takich jak chleb ze śmietana i z cukrem, podpłomyki czy pazibroda. Smaki wolności zostały przygotowane dzięki ofiarności Stowarzyszenia „Nasza Wieś” Józefów, „Klubu Seniora” z Kowali, Stowarzyszenia „Zenonów Naszą Przyszłością”, Babskiego Klubu oraz pomocy radnego Stanisława Kolanowskiego, który ufundował ogórki kiszone. W strefie smaków była też kuchnia tatarska z jej niezwykłą mieszanką smaków i aromatów.

Strefę smaków wsparli wspaniałomyślni sponsorzy:Pan Łukasz Chruślak, właściciel firmy budowlanej HADSON z Parznic, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz wójt gminy Kowala. Strefa zabawy została przygotowane przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, które prezentowało zabawy naszych dziadków, czyli m.in. gra w chińczyka, gra w gumę, kółko i krzyżyk, wyścig pokoju.

O godzinie 18.00 na scenę w Kowali wszedł zespół radomskiej grupy,,Lustro” z koncertem,,Gloria Victis”, który zaprezentował znane piosenki wojenne i patriotyczne w rockowym brzmieniu. Gościem honorowym koncertu była Pani Janina Piesiak mieszkanka naszej gminy, która osobiście doświadczyła czasów drugiej wojny światowej. Z rąk Pana Dariusza Bulskiego zastępcy wójta Pani Janina otrzymała kwiaty jako dowód uznania i wdzięczności za służbę na rzecz naszej Ojczyzny.