Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

Międzypokoleniowy rajd rowerowy

 

W dniu 14 lipca odbyła się kolejna edycja Międzypokoleniowego Rajdu Rowerowego, która w tym roku miała nazwę „Po Kowali śmigamy – naszą małą ojczyznę zwiedzamy”. Nazwa spotkania nawiązuje do obchodzonych w tym roku uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem rowerzyści przejechali trasą Maliszów – Bukowiec-Zalesice- Maliszów.

To już 7 odsłona tej rowerowej inicjatywy, która łączy nie tylko pokolenia, ale i sąsiednie gminy. W rajdzie wzięli udział mieszkańcy Dąbrówki Warszawskiej. Sąsiedzi chętnie włączyli się w organizację rajdu, a tym samym zintegrowali się z społecznością Maliszowa.

Pomimo kapryśnej pogody w rajdzie wzięło udział ok. 100 osób. Najliczniejszą grupą rowerzystów była młodzież z Maliszowa. Na otwarcie rajdu przybył wójt gminy Kowala Tadeusz Osiński oraz Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Marczykowski, który wyraził zadowolenie z tegorocznej inicjatywy. Po błogosławieństwie kapłanów rowerzyści wyruszyli z lokalnego boiska na szlak. Pierwszy postój dzięki gościnności Wójta Gminy Wierzbica Zdzisława Duliasa był przy szkole w Zalesicach. Dla spragnionych rowerzystów przygotowano napoje. Dzieci chętnie „odpoczywały: na szkolnym placu zabaw.

Następnie trasą w stronę Dąbrówki Warszawskiej rajd wracał do Maliszowa. Rowerzystów na mecie przywitano kiełbaskami z grilla, a sołtyski z Maliszowa i Dąbrówki Warszawskiej ze swoimi mieszkankami przygotowały suto zastawiony ciastami stół. Po poczęstunku i odpoczynku dzieci mogły bawić się na dmuchanym zamku ze zjeżdżalnią oraz smakować pyszny popcorn. Starsze dzieci korzystały z bubble football. Nie zabrakło innych atrakcji: malowania twarzy, baniek mydlanych i balonowych zwierzątek, zabaw z chustą klanzy. Jeden z uczestników rajdu opowiedział zebranym o rowerowej pielgrzymce do Fatimy. Z uwagi na tegoroczne uroczystości związane z 100-lecim Odzyskania Niepodległości prezes Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala Pani Joanna Kutkowska przybliżyła uczestnikom historie tego ważnego wydarzenia. Ponadto odbył się quiz wiedzy o Polsce, wszystkie drużyny wykazały się dużą znajomością, nie tylko faktów historycznych ale także geograficznych. Nagrody w konkursie ufundował: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali. Podczas lokalnego „Mam Talent” rozdawano nagrody i okolicznościowe dyplomy. 16-kilometrowa trasa rajdu wśród łąk i pól potwierdza, że gmina Kowala sprzyja rowerowym wojażom. Nad bezpieczeństwem cyklistów czuwała policja i strażacy z OSP w Kowali i Bardzicach. Oznakowani rowerzyści poruszali się zgodnie z zasadami ruchu drogowego pod czujnym okiem stróżów prawa.

Jak co roku w organizację rajdu aktywnie włączyli się mieszkańcy Maliszowa. Organizatorom udało się pozyskać miejscowych sponsorów: Beatę Derletę, Krystynę Kruk oraz . Rajd Rowerowy organizowany był w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Kowla na 2018r. Impreza przebiegła bezpiecznie i w miłej atmosferze.