Szkolenie dotyczące profilaktyki narkomanii
W dniu 15 czerwca 2012 r. w Urzędzie Gminy w Kowali odbyło się szkolenie dotyczące profilaktyki narkomanii i środków odurzających. W spotkaniu wzięło udział 45 osób, wśród których byli pracownicy GOPS Kowala, GOPS Wierzbica, pracownicy Urzędu Gminy w Kowali oraz wychowawcy świetlic, asystenci rodzin, kuratorzy i pedagodzy ze szkół z terenu Gminy Kowala.
Szkolenie przeprowadziła Pani Mirosława Grzeszczyk – terapeuta w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu oraz Pani Mirosława Kowalczyk – naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Przewodnim mottem szkolenia była profilaktyka narkomanii. Uczestnicy dowiedzieli się jakie są rodzaje narkotyków i poznali nazwy slangowe, a także jak wyglądają i w jaki sposób są zażywane przez młodzież. Zapoznano się także z symptomami działania środków psychoaktywnych. Pedagodzy mogli nauczyć się jak obserwować zmiany zachowań i wychwycić fizjologiczne i psychologiczne sygnały ostrzegawcze. Poruszono skutki używania narkotyków tj. przynależność do subkultury młodzieżowej, wagary, znaczne opuszczanie w nauce, apatia, agresja, euforia bez powodu.
Wszystkie uzyskane informacje podczas szkolenia pomogą obecnym nabrać pewności w przeciwdziałaniu tym problemom i zlikwidują poczucie bezradności wynikające z niewiedzy.
Uczestnicy mogli także dowiedzieć się, jak ważna jest konsekwencja w wychowywaniu dzieci, jak wiele popełnianych jest błędów przez brak stosowania w życiu tej zasady.
Z prawnego punktu widzenia prowadząca uświadomiła:
Posiadanie narkotyków jest w Polsce karalne!
Źródło: "art. 48.1. Kto, wbrew przepisom Ustawy posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Nielegalne jest częstowanie narkotykami innych osób!
Źródło: "art. 45.1. Kto wbrew przepisom Ustawy udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Sprzedaż, udzielanie oraz nakłanianie do zażycia narkotyku w stosunku do osoby małoletniej jest zbrodnią i podlega karze pozbawienia wolności nie krótszej niż 3 lata.
Osobą małoletnią jest taka, która nie ukończyła 18 roku życia.
Źródło: Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 roku O przeciwdziałaniu narkomanii.
Szkolenie było bardzo ważnym elementem prowadzonej kampanii informacyjnej w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii prowadzonej przez Koordynatora, tj. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali.