Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

26. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu

Pod hasłem „Bóg bezsilnym daje moc” w dniach 27-28 lipca 2018r. 50 osobowa grupa mieszkańców naszej gminy uczestniczyła w licheńskim Sanktuarium w 26. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych.

Mityngi dla poszczególnych grup rozpoczęły się o godz. 17.00. Ludzie uzależnieniu od różnego rodzaju nałogów mogli spotkać się w grupach i podzielić swoimi doświadczenia na drodze do trzeźwego życia.

Spotkania w grupach poprzedziło indywidualne nabożeństwo Drogi Krzyżowej przeprowadzone przez naszą grupę alejkami Lasu Grąblińskiego. Po wspólnej modlitwie uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu 26. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych, którego dokonał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. Witając przybyłych, kapłan nawiązał do hasła tegorocznego „Mityngu pod gwiazdami” mówiąc, że osobiście doświadczył tego, iż „Bóg bezsilnym daje moc”. Wyraził także pragnienie, aby nikt nie opuścił Lichenia nie doświadczywszy Bożej mocy.

Podczas oficjalnego otwarcia spotkań trzeźwościowych wręczone zostały nagrody „Pelikan”. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do trzeźwienia innych. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. pani Ewa Woydyłło oraz pan Robert Gamble. W tym roku uhonorowano panią Mikę Dunin, autorkę m.in. książek „Alkoholiczka” i „Antyporadnik”.

Po południu uczestniczyliśmy w Eucharystii w intencji osób, które „odeszły na wieczny mityng”. Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. Dariusz Kwiatkowski MIC. Nawiązując do odczytanej Ewangelii wg św. Jana powiedział, iż „pierwocinami życia w trzeźwości jest wolność i prawda”. Zdaniem kapłana „cud miłosierdzia jest połączony z nawróceniem każdego z nas”.

W godzinach popołudniowych, na ołtarzu koronacyjnym, z uczestnikami Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych spotkała się pani Mika Dunin. W prelekcji przedstawiła główne powody napisania swoich książek. Pisarka zaakcentowała fakt, iż kobietom znacznie trudniej przyznać się do alkoholizmu i wyjść z uzależnienia. Wynika to z faktu, iż muszą one zmierzyć się ze stereotypami panującymi w społeczeństwie. Rozwiązaniem problemu alkoholowego - zdaniem pani Dunin - może być całkowite stanięcie w prawdzie wobec swoich problemów oraz przemiana duchowa.

Kulminacyjnym momentem 26. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych była uroczysta Eucharystia sprawowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Słowo natomiast do zebranych wiernych wygłosił ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, organizator Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych. Odwołując się do hasła tegorocznych spotkań ks. Krzywicki  powiedział m.in.: „Jesteśmy tymi, którzy doświadczyli zła w swoim życiu. I sami wiele go wyrządziliśmy. Jesteśmy ludźmi bezsilnymi ponieważ próbowaliśmy sobie pomóc, ale to nam się nie udało. Aż w pewnym momencie odkryliśmy, że moc jest w bezsilności, że Bóg daje siłę. Nie wszyscy byliśmy wierni, ale Bóg nas znalazł i obdarzył Swoją łaską. Dlatego, że byliśmy bezsilni i wyznaliśmy to Bogu, On nam przebaczył”.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup poświęcił pamiątkowe medale oraz dyplomy dla osób, które w tym roku przeżywają 25 lat trzeźwości, natomiast ks. Krzywicki zaprosił na 27. Licheńskie Spotkania Trzeźwościowe, które odbędą się w roku 2019.

Wyjazd na 26 Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe do Lichenia realizowany był w ramach Gminnego Programu profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla gminy Kowala na 2018 rok.

Organizatorem wyjazdu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali.     

 

Kowala, dn. 31.07.2018 r.