Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

W duchu trzeźwości, w trosce o przyszłość

Na zaproszenie Wójta Gminy oraz Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kowali do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kowali przybyli radni, sołtysi oraz sprzedawcy i właściciele punktów sprzedaży alkoholu i napojów alkoholowych oraz członkowie GKRPA i koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi. Spotkanie odbyło się w dniu 20 czerwca 2012r., a jednym z powodów jego organizacji stały się doniesienia o niepokojących zjawiskach sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym przez właścicieli i sprzedawców sklepów, stacji benzynowych i lokali gastronomicznych.

 

Spotkanie poprowadziła Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Pani Łucja Byzdra, która omówiła w mini poradniku powszechne zasady udzielania zezwolenia na sprzedaż alkoholu, sprzedaży, cofania koncesji oraz społeczne skutki nadużywania alkoholu. W trakcie szkolenia kilkakrotnie głos zabrał Wójt Gminy Kowala, podkreślając znaczenie odpowiedzialnego zachowania sprzedawców i właścicieli sklepów, co może wspierać lub utrudniać proces wychowania dzieci i młodzieży. Ważne jest przestrzeganie ustawowego zakazu sprzedaży alkoholu, czy tytoniu dzieciom i młodzieży, która nie ukończyła 18 lat.

 

Ponadto, w trakcie szkolenia głos zabrał kierownik Posterunku Policji w Kowali z siedzibą w Radomiu. Omówił dotychczas podjęte działania o charakterze prewencyjnym, zapowiedział szereg innych.

 

Końcowym punktem programu była ogólna dyskusja dotycząca problematyki sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym oraz kwestia zachowania porządku na terenie sklepów, stacji, lokali. Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapowiedziała stałe monitorowanie sprzedaży alkoholu i napojów alkoholowych, wnioskowała również o odpowiedzialność i zaangażowanie w społeczną kontrolę problemu na terenie gminy z pożytkiem dla młodego pokolenia i całych rodzin.

 

„Potrzeba nam w Polsce „wyobraźni trzeźwości”, to znaczy życia i myślenia w kategoriach trzeźwości, reagowania na problemy, unikania zagrożeń, dalekowzrocznej troski o bliźniego, integralnego wychowywania młodych, aby umieli żyć bez alkoholu. (…) Aby to osiągnąć, trzeba sprawić, by trzeźwość była postrzegana jako coś wartościowego i cennego, ale przede wszystkim jako coś modnego, popularnego i fascynującego. Trzeba uczynić wszystko, aby trzeźwość stała się czymś, co Amerykanie nazywają cool brand, czyli mówiąc trochę kolokwialnie trzeźwość musi się kojarzyć z czymś super modnym”- bp Tadeusz Bronakowski