Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
   
 

„ Znów nabierzesz sił ” 27 Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych w Licheniu

Hasłem 27 licheńskich spotkań środowisk Trzeźwościowych są słowa z księgi proroka Izajasza „Pan będzie cię wciąż prowadził, nasyci twoją duszę choćby w Wysych miejscach, sprawi, że znów nabierzesz sił i będziesz jak ogród nawodniony, jak źródło wody zawsze niezawodne” (Izajasz 58,11).                                                                                          

Pod hasłem „ Znów nabierzesz sił ” W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu odbyły się27 Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych. 50 osobowa grupa mieszkańców naszej gminy również była obecna w tym dniu w Licheniu, był to już nasz ósmy wyjazd do Lichenia. W sobotni poranek o godz. 5 rano wyruszyliśmy na Spotkania Trzeźwościowe do Lichenia, a o godz. 11:30 uczestniczyliśmy w oficjalnym rozpoczęciu tegorocznych spotkań Trzeźwościowych. Otwarcia spotkania dokonał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium., natomiast nagrodę Pelikan, przyznawaną osobom w sposób szczególny zasłużonym dla ruchu trzeźwościowego, którą otrzymał Meszuge. Meszuge to pseudonim artystyczny polskiego pisarza, trzeźwiejącego alkoholika, blogera. Swoje artykuły i eseje na temat alkoholizmu i Programu 12 Kroków Anonimowych Alkoholików publikuje w periodykach Wspólnoty takich jak: „Zdrój”, „Karlik”, „Warta”, ”Mityng” i „Gryf” oraz na własnym blogu. Meszuge napisał kilka książek na temat alkoholizmu, odnotować należy też cykl dwunastu artykułów napisanych wspólnie z Miką Dunin w miesięczniku „Świat Problemów”’ odnoszący się do Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Alkoholików oczyma osób uzależnionych.

Następnie o godz. 14.30 wierni modlili się podczas Mszy św. za wszystkich, którzy „odeszli na wieczny mityng”, z kolei o godz. 16.00 na ołtarzu polowym w starej części licheńskiego Sanktuarium odbyła się prelekcja Meszuge, który podzielił się ze zgromadzonymi świadectwem swojego życia. O godz.17 rozpoczęły się poszczególne mityngi tematyczne. Przez cały dzień osoby zainteresowane mogły porozmawiać ze specjalistami z zakresu terapii uzależnień i psychologami. Istniała także możliwość nabycia fachowej literatury. Centralnym momentem dnia była wieczorna Eucharystia przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.                       

Na placu przed nową dzwonnicą odbyło się drugie Ogólnopolskie Spotkanie Społeczności „Ocalonych” oraz koncert, w czasie którego zaśpiewali: Ania Pietrzak, Ania Lorenc, Piotr Magiel, MSW Skład, Raper Arkadio. Z kolei w Kaplicy Trójcy Świętej realizowany był program „Ocaleni”, który 15 sierpnia zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej.

Uczestnicząc w Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Licheniu wielu z nas mogło się poczuć, że nie jesteśmy sami ze swoimi nałogami i problemami, że można z nimi walczyć i wygrać.

Wróciliśmy do swoich domów umocnieni duchowo pełni wiary i mocy na dokonanie pozytywnych zmian w swoim życiu i rodzinie. Wyjazd na 27 Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych do Lichenia był możliwy dzięki środkom finansowym włączonym w Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w gminie Kowala na rok 2019.