Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Dla Niepodległej pobiegli mieszkańcy gminy Kowala

….Bo jest nasza, bo jest wolna, bo na imię Polska ma….

  

11 listopada w centrum Kowali spotkali się wszyscy, którzy pragnęli świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli z nami władze gminy Kowala na czele z panem Dariuszem Bulskim Wójtem Gminy Kowala oraz przewodniczącym Rady Gminy Kowala panem Dariuszem Chruślakiem, wiceprzewodniczącą Rady Gminy Kowala panią Jolantą Suligowską, panią Aliną Szczęśniak sekretarz Gminy Kowala, duchowieństwo na czele z ks. Bogdanem Pacyniakiem, delegacje szkół i przedszkola na czele z dyrektorami, ochotnicze straże pożarne, w tym Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Rudy Małej, policja, kluby sportowe, uczestnicy ,,Setki na Setkę i drużyny Kotlarza, seniorzy, wolontariusze oraz sponsorzy i sympatycy a przede wszystkim mieszkańcy gminy Kowala.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał pan Dariusz Bulski Wójt Gminy Kowala, a następnie ks. Bogdan Pacyniak. Delegacje złożyły kwiaty i znicz pamięci pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz pod Pomnikiem Lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Po czym uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć poległych za wolność naszej Ojczyzny. Następnie omówiono trasę IX Międzypokoleniowej Sztafety Niepodległości 11.11.11.11.19. Ta cykliczna impreza to wyjątkowy typ wydarzenia kulturalnego, promujący nowoczesną formę patriotyzmu, angażujący i integrujący całą społeczność lokalną i zachęcający do aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu. Na starcie zgromadziło się ponad 100. biegaczy. Tegoroczna sztafeta wyruszyła na trasę podzieloną na siedem etapów, która w tym roku wiodła przez Kowalę, Dąbrówkę Zabłotnią, Rożki, Augustów, Ludwinów do Izby Pamięci Ks. R. Kotlarza w Tablicach. Na pierwszym przystanku przy pomniku powstańców styczniowych 1963 roku w Dąbrówce Zabłotnej po przybliżeniu historii miejsca przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Rudzie Małej, zapaleniu symbolicznego znicza pamięci, wpasowano kamień pamięci ze słowem ,,tworzyć’’ z cytatu uzupełnianego przez uczestników sztafety od 2011 roku. Po przekazaniu symbolicznego serduszka kolejnej grupie biegacze udali się do Rożek pod pomnik ku czci Polaków powieszonych przez hitlerowców 12 października 1942. Tam czekali na nich przedstawiciele PSP z Młodocina Mniejszego, delegacja zapaliła znicze. Następnie uczestnicy sztafety przez Augustów, Ludwinów dobiegli do Przystanku Historia IPN w Izbie Pamięci Księdza Romana Kotlarza w Pelagowie-Trablicach. Tam czekał na wszystkich gorący posiłek, ale zanim rozpoczęto patriotyczną biesiadę, uczestnicy Sztafety Niepodległości obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu uczniów PSP w Kowali pod kierunkiem pani Elżbiety Tyczyńskiej Zygarek. Delegacja władz gminnych oraz mieszkańcy Trablic, Ludwinowa i Drużyny Kotlarza w imieniu uczestników Sztafety Niepodległości złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym bohaterskiego kapłana ks. Romana Kotlarza ikony Czerwca 76 jako wyraz uznania, dla tych którzy walczyli o wolną Polską w czasach komunizmu.

Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane we współpracy z Urzędem Gminy w Kowali, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kowali, Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy Oddziału Gminnego Związku OSP w Kowali oraz policjanci Posterunku Policji w Kowali. Poczęstunek dla uczestników zasponsorowały piekarnie z ternu gminy Kowala: Mak. Piekarnia - Kościelniak J. - Kowala, Piekarnia A. Matyga – Trablice, Chełmińska Beata. Piekarnia – Kotarwice, Klub Seniora, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Kowali oraz pani Alicja Morton sołtys Ludwinowa. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom IX Sztafety Niepodległości, osobom prywatnym i instytucjom, które wsparły jej organizację oraz smaczny poczęstunek. Zapraszamy za rok.