Wyjazd kulturalno-edukacyjny do Opery
15 grudnia, w niedzielne popołudnie Uczestnicy Projektu pn. „Skuteczna integracja i aktywizacja” wraz z otoczeniem w ramach działań integracji środowiskowej i aktywizacji społecznej wybrali się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie na Operę w czterech aktach – NABUCCO w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.
Wielkie widowisko skupiło na sobie całą salę widzów. Na scenie pojawiło się blisko dwieście osób, pięć żywych koni oraz bogate kostiumy. „Nabucco” to słynna opera Giuseppe Verdiego. Po raz pierwszy wystawiono ją w La Scali w 1842 roku.
Bohaterowie sceniczny przenoszą widzów do Jerozolimy i Babilonu do ok. 587 r p.n.e., a tłem wydarzeń są początki „niewoli babilońskiej” Żydów. Żydzi liczą na to, że od niewoli wybawi ich córka babilońskiego władcy Nabucca – Fenena, która uciekła do Jerozolimy z młodym księciem Izmaelem. Na czele wojsk w pogoń za nimi udaje się druga córka władcy Abigail. Nabucco podczas starcia rozpoznaje Fenenę i bierze ją w ramiona. Fenena wraca do Babilonu, gdzie rządzi pod nieobecność ojca. Jednak Abigail wraz z kapłanem boga Baala postanawia odebrać jej władzę. Chcąc przejąć koronę ogłasza śmierć władcy. W tym momencie wraca ogarnięty szałem Nabucco, który żąda, aby oddano mu hołd jako bogu. Razi go grom z nieba. Władcza Abigail rozkazuje zgładzić Fenenę i żydowski naród, a Nabucco uwięzić. Podczas gdy Nabucco widzi prowadzoną na śmierć Fenenę, prosi o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje. Gdy Fenena żegna się ze światem, pojawia się Nabucco. Posąg Baala rozpada się, rani i zabija Abigail. Nabucco ogłasza darowanie Żydom wolności.
Wyjazd zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.