„Prawo w szkole”
5 czerwca odbyło się uroczyste spotkanie z okazji zakończenia projektu „Prawo w szkole”. Miejscem spotkania młodzieży z czterech placówek realizujących ten projekt było Publiczne Gimnazjum w Parznicach a gościem specjalnym Sędzia Anna Maria Wesołowska.
Projekt „Prawo w szkole” realizowany był w partnerstwie pod patronatem Zespołu Interdyscyplinarnego w Kowali. Pomysłodawcą i liderem partnerstwa był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali. Partnerzy to: Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach, Publiczne Gimnazjum im. ks. bp. Jana Chrapka w Wierzbicy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wierzbicy, VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu. Grupą docelową była młodzież szkół gimnazjalnych i średnich, razem 953 osoby. Daty graniczne projektu to: lipiec 2013r. i czerwiec 2014r. W lipcu 2013r. nastąpiły pierwsze rozmowy i uzgodnienia z partnerami w zakresie działań merytorycznych oraz ustalono koordynatorów projektu. Jednym z działań w projekcie było przeprowadzenie we wszystkich placówkach szkoleń dotyczących przemocy. W Publicznym Gimnazjum w Wierzbicy odbyło się szkolenie z psychologiem nt. „Prawa człowieka i prawa dziecka” oraz szkolenie z policjantem „Młodzież wobec prawa-przeciwdziałanie, reagowanie, szukanie pomocy”, podobnie było w Publicznym Gimnazjum w Parznicach. Młodzieżowy Ośrodek w Wierzbicy przeprowadził szkolenie z prawnikiem, a także z policjantem pod nazwą „Młodzież wobec prawa-przeciwdziałanie, reagowanie, szukanie pomocy”. Młodzież z VII LO w Radomiu spotkało się z prawnikiem, a także w szkole rozprowadzono ulotki dotyczące przemocy, założone zostały skrzynki meilowe umożliwiające przesyłanie pytań prawnych. Przez cały czas trwania projektu wprowadzano skrzynki korczakowskie, które miały czasem charakter tablicy informacyjnej, a czasem adresu meilowego. W tym czasie młodzież wizytowała sądy podczas rozpraw sądowych, a także odwiedzała Zakład Karny w Radomiu. Kolejnym zadaniem był dobór i przygotowanie scenariuszy rozpraw sądowych oraz utworzenie zespołów aktorskich. Wielki finał nastąpił właśnie 5 czerwca, a podczas niego wszystkie placówki zaprezentowały symulacje rozpraw. Różnorodność, zakres, rozmach, pomysłowość tych rozpraw wprowadził w zdziwienie wszystkich zebranych. Brawom i słowom uznania nie było końca. Wyraz temu dała w swoim wystąpieniu również Sędzia Anna Maria Wesołowska, która gratulowała wszystkim aktorom i oceniła bardzo wysoko profesjonalizm młodzieży.
Projekt umożliwił wszystkim placówkom wprowadzenie do programów wychowawczych nowych elementów edukacji, która ma szansę działać prewencyjnie. W wyniku ewaluacji zadeklarowano wprowadzenie na stałe do szkół edukacji prawnej. Działanie realizowało Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2015.